همه‌ی افرادی که کنکور ارشد یا کارشناسی را گذرانده اند با سوالاتی از قبیل سوالات زیر مواجه بوده اند. ما در این مقاله قصد داریم برنامه‌ریزی برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد و به طور خاص برنامه ریزی کنکور MBA را در پنج گام به طور خلاصه توضیح دهیم.

چگونه برای موفقیت در کنکور ارشد برنامه‌ریزی کنیم؟ اولین قدم برای یک شروع اصولی چیست؟

من که شاغل یا متاهل هستم چطور می‌توانم در کنکور ارشد موفق باشم؟ روزی چند ساعت مطالعه داشته باشم؟

یک هدفگذاری معقول چه ویژگی‌هایی دارد؟

برنامه‌ریزی مکتوب چگونه است؟

گام اول برنامه ریزی کنکور MBA – تغییر سبک زندگی!

برای یک شروع خوب و معقول در مسیر آمادگی برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد رشته MBA باید فرض کنیم در یک ماراتن چند ماهه قرار است وارد شویم. بر این اساس سعی کنیم اول از همه سبک زندگی‌مان را به طور موقت در این مقطع زمانی تغییر دهیم. شاید خصوصا برای کسانی که شاغل و یا متاهل هستند و سبک زندگی‌شون از شرایط دانشجویی و تحصیلی دور شده این تغییر سبک خیلی سخت باشد. ولی باید به عنوان اولین اصل بپذیریم که شرط اصلی برای موفقیت در هر فضای رقابتی از جمله رقابت سخت در کنکور ارشد، تخصیص زمان مشخص به موضوع کنکور است.

مطلب مرتبط:‌ مصاحبه با بهنام محمودیان رتبه برتر کنکور MBA

 

برنامه‌ریزی کنکور MBA
برنامه‌ریزی کنکور MBA

 

گام دوم برنامه ریزی کنکور MBA – هدف‌گذاری

اکثر متقاضی‌های رشته MBA برای ادامه تحصیل این رشته در ارشد تنها به توصیه دوستان یا همکاران یا اساتیدشان سراغ این رشته آمده‌اند و در ابتدای مسیر خودشان آن جاه‌طلبی و اشتیاق برای کسب موفقیت را ندارند (در واقع باور ندارند). این باعث می‌شود یا عموماً در همان ابتدای مسیر، فکر می‌کنند مسیر سختی در پیش رو دارند و این مسیر را رها می‌کنند یا اگر هم ادامه بدهند، بیشتر اوقات زمان زیادی را می‌سوزانند تا متوجه شوند که باید زمان مطالعه روزانه مشخصی برای موفقیت تخصیص دهند.

اگر فرد هدف‌گذاری درستی داشته باشد باعث می‌شود از همان ابتدا بداند که آگاهانه در چه مسیری قدم برداشته و از همه مهم‌تر برای هدف خود تلاش می‌کند و از همان ابتدای شروع به مطالعه، زمان مناسبی را برای موفقیت در این مسیر به مطالعه تخصیص می‌دهد.

مطلب مرتبط: مصاحبه با امید گوهری رتبه برتر کنکور مدیریت کسب و کار

هدف‌گذاری SMART

بر این اساس برای داشتن یک هدف مناسب لازم است هدفگذاری SMART باشد.

S مخفف Specific یعنی هدفگذاری باید مشخص و دقیق باشد (کدام دانشگاه، کدام گرایش، چه رتبه‌ای، تا شش ماه دیگر وضع شما چیست؟ تا سه ماه آینده در چه موقعیتی هستید؟ تا هفته دیگه چند بخش را خوانده‌اید؟ در کنکور آزمایشی اول چه رتبه‌ای می‌خواهید؟ در کنکور آزمایشی‌های جامع چه رتبه‌ای هدف‌تان است؟ و …) این‌ها نمونه‌ای از هدفگذاری مشخص است.

برنامه‌ریزی کنکور MBA
برنامه‌ریزی کنکور MBA

M مخفف Measurable یعنی قابل اندازه‌گیری باشد. هدف شما را باید بتوانیم عددی بیان کنیم. نمی‌شود بگوییم “من میخوام رتبه خوب بیارم” یا “من میخوام دانشگاه‌های تهران قبول بشم” باید مشخص کنید چه رتبه‌ای و کدوم دانشگاه را دقیقا می‌خواهید و بر اساس آن نمرات و درصدهایی که باید در سه درس ریاضی و زبان و جیمت داشته باشید را بدانید. بدانید آگاهانه که برای هر درس بر اساس شرایط این سه درس و شرایط شخصی خودتون چه نمراتی را باید هدف قرار دهید.

A مخفف Achievable یعنی در دسترس بودن. اگر مثلا در کنکور آزمایشی اول رتبه من 700 شده است، باید هدفم را در کنکور آزمایشی دوم روی 500 یا 400 بگذارم تا در دسترس باشد. یا اگر هفته‌ها هست که من به طور متوسط 20 ساعت درس میخونم و میخوام هدفگذاری جدید بکنم، باید برای هفته بعد تقریبا 30 ساعت برنامه‌ریزی کنم تا در دسترس باشه و بتونم اجراش کنم. مثلا اگر در مثال آخر هدف گذاری 50 ساعت مشخصا نمیرسم به این هدف و دلسرد میشم.

R مخفف Realistic یعنی هدفگذاری باید واقع‌گرایانه باشد. این که من هم شاغل، هم متاهل، هم دارای فرزند، هم دائما در ماموریت و … هستم نباید توقع داشته باشم که بتونم روزی 10 ساعت درس بخونم این باعث میشه به سرعت احساس سرخوردگی کنم و آمادگی آزمون رو رها کنم.

T مخفف Time-Bound یعنی هدف زمانبندی داشته باشد. این یکی از مهم‌ترین فاکتورهای یک هدفگذاری قوی هست. اینکه هدفگذاری باید زمانبندی داشته باشه. شما باید مشخصا در تمام هدفگذاری خرد و کلان‌تان محدود به زمان کردن را لحاظ کنید. مثلا اینکه من ریاضی2 را مرور کنم هدفگذاری مناسبی نیست. شما باید مشخص کنین که می‌خواهید تا چه روزی و در چند ساعت ریاضی2 را مرور کنید.

 

گام سوم برنامه ریزی کنکور ارشد MBA – برنامه‌ریزی مکتوب (بلند مدت، میان مدت، کوتاه مدت و ثبت عملکرد)

ویژگی مشترک بین رتبه‌های برتر داشتن برنامه‌ریزی مکتوب است. رتبه‌های برتر آزمون عموماً با سلایق و جزییات مختلف برنامه‌ریزی مکتوب دارند. داشتن برنامه‌ریزی مکتوب از مهم‌ترین شروط موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد رشته MBA است. برای این منظور لازم است در ابتدا یک برنامه‌ریزی کلان داشته باشیم، به این صورت که مشخص کنیم که هدف‌مان این هست که مثلا در ماه آینده یا تا 3ماه آینده می‌خواهیم چه حجمی از هر درس را از روی چه منبعی و با چه تعداد تستی بخوانیم. به این چارچوبی که این نوع برنامه‌ریزی به ما می‌دهد، چارچوب حجم مطالعاتی میگوییم، که یک برنامه‌ریزی بلند مدت محسوب می‌شود. سپس باید مشخص کنیم که در هر هفته (از الان تا 1 یا 2 یا 3 ماه آینده) میخواهیم در هفته چه حجمی را بخوانیم تا برنامه بلند مدت‌مان را اجرا کنیم. این می‌شود برنامه‌ریزی میان مدت که حجم مطالعه هفتگی از آن استخراج می‌شود.

حال برای اجرای این برنامه از چارچوبی استفاده می‌کنیم که مشخص کند در چه روزی از هفته، چه ساعتی، داریم چه منبعی را با چه تعداد تست مطالعه می‌کنیم که به این چارچوب تصمیم‌گیری می‌گوییم و یک برنامه‌ریزی کوتاه مدت محسوب می‌شود. در نهایت عملکرد خود را در چارچوب عملکرد ثبت می‌کنیم تا بتوانیم با ثبت داده‌های تاریخی، روند و وضعیت حرکتی خود را در ماه‌های بعدی آنالیز کنیم. برای این منظور می‌توانید از اکسل هوشمند برنامه‌ریزی ویژه کنکور ارشد MBA استفاده کنید.

ویژگی این نوع برنامه‌ریزی محرک بودن و چارچوب دادن برای جلوگیری از پراکنده‌خوانی است.

گام چهارم برنامه ریزی کنکور MBA – اولویت‌بندی

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که یک داوطلب رشته MBA برای موفقیت در کنکور باید انجام دهد اولویت‌بندی کردن است. چه در مسائل و امور روزانه و شغلی چه در دروس پشت کنکور اولویت‌بندی از مهم‌ترین اقدامات برای داشتن یک رفتار هوشمندانه است. به هرحال باید در برنامه‌ریزی‌های خودمان فوق برنامه‌ها را تا حد زیادی کاهش دهیم و تا حد ممکن به امور اصلی و مهم برسیم. بین دروس باید اولویت تعیین کنیم. در هر درس بین فصول و در هر فصل بین زیر فصل‌ها این اولویت‌ها باید مشخص باشند.

مطلب مرتبط: چرا بعد از مطالعه نمی‌توانیم تست حل کنیم؟راهکار مطالع‍ه و تست زنی اصولی

برنامه‌ریزی برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد رشته MBA
برنامه‌ریزی برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد رشته MBA

گام پنجم – آزمون و سنجش

از مهم‌ترین اقدامات هوشمندانه جهت رسیدن به اوج آمادگی برای موفقیت در کنکور ارشد، آزمون کردن وضعیت خودمان است. شرکت در یک کنکور آزمایشی استاندارد، نه تنها به جنبه‌های فیزیکی شبیه‌سازی و مدیریت استرس، مدیریت زمان و مدیریت ساختار ذهن کمک بسیار بزرگی می‌کند، بلکه از این‌ها مهم‌تر هم چارچوب مطالعاتی به ما میدهد و براساس بودجه‌بندی آزمون مجبوریم مطالعه منظم داشته باشیم هم وضعیت‌ دانش و مهارت‌هامان را محک می‌زنیم و خودمان را در این مسیر پیدا می‌کنیم.

 

مطالب بیشتری در وبلاگ کافه تدریس بخوانید:

کلاس آنلاین چه ویژگی‌هایی دارد؟

کوییزهای هفتگی کنکور ارشد MBA