آقای سجاد الله‌داد رتبه ۵۶ کنکور رشته‌ MBA سال ۹۸ می‌باشند. در مصاحبه با رتبه برتر کنکور رشته MBA آقای الله‌داد، در مورد نحوه مطالعه، برنامه‌ریزی و موفقیت در کنکور MBA صحبت خواهیم کرد.

در ادامه متن مصاحبه در اختیار شما قرار می‌گیرد:

متن مصاحبه‌ با سجاد الله‌داد رتبه برتر کنکور رشته MBA

۱. لطفا خودتون رو معرفی کنید و بفرمایید لیسانس کجا بودید، گرایش تون چی بوده، معدل تون چند بوده؟

سجاد الله‌داد هستم . من لیسانس مهندسی شیمی رو در دانشگاه امیرکبیر و با معدل ۱۷.۶ گذروندم.

۲. چه رشته‌ای شرکت کردید و چه رتبه‌ای کسب کردید؟

رشته MBA و رتبه ۵۶ رو کسب کردم.

۳. چی شد که به فکر تغییر رشته افتادید؟

فرایند انتخاب رشته MBA برای من یک فرآیند طولانی داشت. من بعد از دوران کارشناسی که در هشت ترم به پایان رسید و هنوز به نتیجه نرسیده بودم که برای مقطع ارشد چه رشته‌ای رو انتخاب بکنم. تقریبا یک سال طول کشید تا تصمیم بگیرم که رشته MBA رو انتخاب کنم. واقعیت این بود که همه رشته‌ها رو برای خودم بررسی کردم و در آخر به رشته MBA رسیدم.

یکی از پارامترهای مهمی که این انتخاب رو داشتم این بود که دست و بال آدم رو باز میکنه. یعنی شما میتونید فعالیت کاریتون رو تنوع بدید و محدود به یک رشته نیست. یعنی من اگر مهندسی شیمی میخوندم نهایتا توی یکی از گرایش های مهندسی شیمی تخصص پیدا میکردم و توی همون زمینه کار میکردم. با انتخاب MBA شما یک مهارتی رو یاد میگیرید که میتونید زمینه کاریتون رو گسترش بدید.

۴. به عنوان رتبه برتر کنکور رشته MBA بفرمایید از کی شروع به مطالعه برای کنکور ارشد کردین؟ ساعت مطالعه روزانه تون در زمان شروع چه میزان بود و در طول سال یا در ماه های نزدیک به کنکور چه میزان رشد داشت؟ اگر رشد خوبی در ساعت مطالعه داشتید ذکر کنید که چطور تونستید به این رشد برسید و دلایل و بیان کنید.

من استارت مطالعه رو برای کنکور ارشد MBA سال ۹۸ رو از اوایل تیر ماه زدم و چون بیشتر مطالعه و تمرکزم روی ریاضی بود و روزی سه تا چهار ساعت با ریاضی استارت میزدم و با یک وقفه دو هفته‌ای شروع به خوندن جیمت کردم. با توجه به این که مشکل اصلی من ریاضی بود و اون تجربه ای که بچه‌های فنی‌مهندسی از درس ریاضی توی دانشگاه داشتن رو من نداشتم.

در آبان ماه با کلاس های کافه تدریس آشنا شدم و برای ریاضی کلاس آنلاین رو ثبت نام کردم که مطالعه موثر من برای ریاضی از همون موقع شروع شد. این ساعات مطالعاتی از اوایل اسفند ماه همین سه تا چهار ساعت روز بود ولی دقت داشته باشید من بازه طولانی داشت. در فروردین ماه متوسط شش ساعت مفید مطالعه داشتم.

ببینید چون من کارشناسیم تموم شده بود و درس نداشتم. من استارت رسمی درس خوندنم از اول آبان بود و از همون اول پنج شش ساعت میخوندم. صبح تا ظهر و بعد از یک استراحت طولانی و عصر تا شب هم مطالعه میکردم. واقعیت هم این هست که نتونستم بیشتر از این مقدار بخونم و نهایتا به هشت ساعت رسید و بیشتر از این مقدار کشش نداشتم.

البته توجه داشته باشید که متناسب با برنامه خودتون باید ساعت مطالعه رو تنظیم کنید و این بستگی به تایم شروعتون برای کنکور داره. یعنی اگر از اول تابستون شروع کرده باشید ساعت ماطلعه کمتر هم میتونه پاسخگوی شما باشه.

۵. در مورد نحوه مطالعه و مرور و خلاصه نویسی تون توضیح بدید؟ آیا روش مطالعه و مرورتون در ابتدا کار درست بوده یا به مرور زمان درست شد؟ توضیح خاصی در مورد نحوه خواندن، مرور، خلاصه نویسی و یا هر چیزی که فکر می‌کنید به درد دانشجویان بخورد بدهید.

من مطالعم به این صورت بود که روزم رو سه قسمت کرده بودم و این ها هم لزوما به این صورت نبود که ریاضی و جی مت و زبان رو به ترتیب بخونم . در واقع اولش به این ترتیب میخوندم که جواب نمیاد برای من و ذهنم خسته میشد. بعد از این ترتیب رو عوض کردم و در صبح زبان رو میخوندم و تقریبا نیم ساعت تا چها و پنج دقیقه زبان میخوندم و بعدش ریاضی رو میخوندم. در تایم عصر دوباره یک ساعت زبان میخوندم و بعد از اون جیمت رو میخوندم.

در مورد خلاصه نویسی من تقریبا از دور دوم درس خوندنم انجام دادم. یعنی من چون کلاس ریاضی و جیمت رو شرکت میکردم و بعد از اون هم زبان شرکت کردم . دور اول با کلاس ها پیش رفتم و خلاصه نویسی نداشتم و دور دوم با مرور جزوه ها خلاصه نویسی کردم و تا زمان کنکور مطالبم رو آپدیت میکردم. و بعد از هر دوره درس خواندن ضعف ها رو به خلاصه نویسی ها اضافه میکردم.

۶. لطفا در مورد درصدهایی که برای هر درس کسب کردید رو بفرمایید.

در مورد درصدهام خدمتتون عرض کنم زبان رو ۳۳ و درس جیمت رو ۵۱ و ریاضی رو ۷۳ درصد زدم.

مصاحبه‌های بیشتری بخوانید:

مصاحبه با آرین یزدان شاد رتبه برتر کنکور MBA سال 98

۷. لطفا نظرتون رو در مورد کلاس های آنلاین (یا ویدیو) ای که ثبت نام کردید، و کیفیت کافه تدریس، پشتیبانی ها و به طور کلی دلیل تاثیر اون رو بفرمایید.

ببینید من همه درس ها رو کلاس رفتم ولی توصیه نمیکنم همه رو کلاس برید . من به طور مثال برای خودم تکلیفم با ریاضی مشخص بود و همیشه با این درس مشکل داشتم و تصمیم به کلاس رفتم و کلاس حضوری رو هم شرکت کردم و نتیجه هم گرفتم.

در مورد جیمت یک مقدار شرایط فرق داره و مدل متفاوتی داره این درس. باید نگاهتون به این درس نگاهی هوشمندانه باشه و نکته محور نباید حل کرد. یک مقدار باید دید خلاقانه خودمون رو قوی کنیم. پسمن نمیتونم بگم کلاس برید یا نرید. کلاس رفتن قطعا میتونه کمک بکنه و ممکنه تاثیر بسزایی داشته باشه ولی به صورت خودخوان هم میشه این درس رو خوند.من به خاطر مدل خودم که اینکه یکی مطلب رو برام توضیح بده راحت تر هستم پس کلاس شرکت کردم و با برنامه کلاس جلو رفتم و راضی هم بودم.

در مورد درس زبان من سطح زبانم خوب بود ولی سر کنکور خوب نزدم ولی باز هم سر کلاس نمیتونم قطعی بگم شرکت کنید ولی مثلا دوره آنلاینی که کافه تدریس گذاشته رو اگر شرکت کنید خوبه. چون آنلاین هست و میتونید دانلود هم بکنید.

در مورد کلاس ها هم کیفیت خیلی خوب بود و پشتیبانی کلاس ها هم خیلی خوب بود و من در کل راضی هستم.

۸. زمان هایی که خسته یا ناامید می شدید چه کار می کردید؟

ببینید من از هدفی که برای خودم متصور شده بودم انگیزه میگرفتم. من زیاد فیلم و سریال نمیبینم و مثلا کتاب خاصیم نمیخوندم. ولی مثلا از این سخنرانی های انگیزشی گوش میدادم و کمکم میکردن. با گوش دادن به این سخنرانی ها به اهدافم فکر میکردم و به آینده فکر میکردم و انگیزه میگرفتم. من رشته MBA رو واقعا میخواستم و براش زحمت میکشیدم و ادامه میدادم.

به نظرم کنکور MBA رو خیلیم بزرگ نکنید. درسته تعداد شرکت کننده بالایی دارد و در جامعه سخت تلقی میشود ولی به نظرم اگر تلاش بکنید و تلاشتون رو ادامه بدید میتونید رتبه زیر ۵۰۰ رو راحت بیارید و از این به پایین تلاش بیشتری لازم دارد.

۹. نظرتون راجع به آزمون های آزمایشی چیه؟ آیا شرکت کردید؟

من آزمون آزمایشی شرکت کردم و خیل هم راضی هستم. اینکه در شرایط آزمون قرار بگیرید کمک میکنه. من یک اشتباه کردم که شما انجام ندید. من یک روش تکراری داشتم توی آزمون ها و همیشه اول ریاضی بعد جیمت و بعد زبان میزدم و همیشه میخواستم رتبه خوب بیارم که یک دید کوتاه مدت بود .شما باید روش های مختلف رو توی آزمون های آزمایشی انجام بدید تا در کنکور اصلی هر اتفاقب افتاد شما یک تجربه از آن داشته باشید.

من ریاضی نقطه قوتم بود ولی الکی با دیدن دو سوال ذهنم به هم ریخت و در دور اول ریاضی زدن تعداد تست کمی زدم و با اعصاب خراب جی مت و زبان رو زدم و لازم باود که در این درس‌ها ذهن باز باشه. برای همین پیشنهاد میکنم روش‌های مختلف رو در آزمون ها تست کنید.

۱۰. توصیه خاصی به عنوان رتبه برتر کنکور رشته MBA برای داوطلبین زیادی که این مصاحبه را می‌بینند دارید؟ (اگر صحبت، پیشنهاد یا نظری باقی مانده لطفا بفرمایید.

من یک چیزی از کنکور یاد گرفتم. این به درد زندگیتون هم میخوره که طی کنکور خود کنترلی رو یاد بگیرید. بتونید خودتون رو کنترل کنید و به احساسات و هرچیز دیگه ای غلبه داشته باشید و تحت کنترلتون باشه. اگر این رو برای خودتون جا بندازید فارغ از نتیجه کنکور یک مهارت برای زندگی به دست آوردید. ایشالا همتون موفق باشید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید:

کلاس آنلاین چه ویژگی‌هایی دارد؟
کوییزهای هفتگی کنکور ارشد MBA