آقای پوریا اسد‌نژاد رتبه برتر کنکور رشته‌ MBA در سال ۹۶ می‌باشند که هم اکنون در دانشگاه صنعتی شریف در گرایش فناوری مشغول به تحصیل هستند. در این مصاحبه‌ی صمیمی که توسط تیم کافه تدریس انجام شده است،آقای اسدنژاد در مورد گرایش فناوری در دانشگاه و بازار کار، اطلاعات مفیدی را در اختیار علاقه مندان به این رشته قرار می‌دهند.

در ادامه متن مصاحبه به همراه فایل صوتی آن در اختیار شما قرار می‌گیرد.

۱- ابتدا خودتون رو معرفی بفرمایید:

سلام عرض میکنم خدمت همه عزیزان. پوریا اسدنژاد هستم، دانشجوی رشته MBA گرایش فناوری در دانشگاه شریف دانشکده مدیریت و اقتصاد. ورودی 96 هستم و در خدمت شما هستم.

۲- پوریا جان، بچه ها سوالات زیادی در مورد گرایش فناوری دارن. به عنوان اولین سوال بفرمایید چرا این گرایش رو انتخاب کردید و الان در دانشگاه در این گرایش چه کار‌هایی انجام می‌دهید؟

عرض کنم که اون سالی که من قرار بود کنکور بدم و انتخاب رشته انجام بدم،مثل بقیه داوطلب ها اطلاعات زیادی در مورد این گرایش های مختلف این رشته و مخصوصا گرایش فناوری نداشتم. ولی بعد از تحقیقاتی که انجام دادم و صحبت هایی که با استاد شکرزاد انجام دادم،گرایش فناوری و تکنولوژی را انتخاب کردم و وارد دانشگاه شدم. در سال اول درس ها عمومی بود ولی بعد از یک سال درس ها تخصصی شد و بیشتر با این گرایش آشنا شدم و متوجه شدم چه گرایش خوب و کاربردی‌ای هست.و در حال حاضر هم در قسمت مارکتینگ یک شرکت مشغول به کار هستم.

۳- بسیار خب،یعنی شما در حال حاضر دانشجوی ترم چهارم هستید و مشغول به کار هم هستید؟

بله، همونطور که عرض کردم در یک شرکت به عنوان مدیر مارکتینگ مشغول به کار هستم و یک مجموعه ی شش نفره رو هدایت میکنم که یک محتوایی به عنوان سرویس آنلاین ارائه میدیم. ابتدا من در بخش نوآوری در مارکتینگ وارد مجموعه شدم و در حال حاضر مدیر این بخش هستم.

۴- خب این قابل توجه دوستانی که فکر میکنن در دانشگاه شریف نمیتوان همزمان کار کرد. به عنوان سوال بعدی بفرمایید،در  رشته MBA دانشگاه شریف چخبر؟ و در این گرایش چه اتفاقاتی درون دانشکده می‌افتد؟

خب به طور کلی  در رشته MBA گرایش فناوری در دانشگاه شریف ما اساتید خوبی داریم. یعنی دو سه تا از اساتید به طور اساسی کار نوآوری و تکنولوژی انجام دادند. واحد‌هایی که در دانشکده به صورت اختصاصی برای این گرایش ارائه می‌شه، واحد‌هایی مانند مدیریت استراتژیک تکنولوژی، مدیریت توسعه محصول، انتقال فناوری و سیستم ملی نوآوری هستند. دو تا از این دروس،دروس انتخابی و دو تا از این دروس،دروس اجباری خود گرایش هستند.

رشته MBA گرایش فناوری دانشگاه شریف مصاحبه با پوریا اسدنژاد
مصاحبه با پوریا اسدنژاد رشته MBA گرایش فناوری دانشگاه شریف
مصاحبه با پوریا اسدنژاد معرفی گرایش فناوری

۵- میتونید به ما بگید خود تکنولوژی چی هست؟ خود فناوری و نوآوری که در صحبت هایتان اشاره کردید را برایمان توضیح دهید.

من برای اینکه بخوام توضیحی در مورد خود گرایش بدم ابتدا معنای خود واژه ی نوآوری به معنای دانش کاربردی است. یعنی شما تغییری در محصول یا خدمات ایجاد کنید که قسمتی از نیاز مشتری را برطرف کند که تا به حال برطرف نشده است. برای مثال شما شرکت فورد را در نظر بگیرید. زمانی که خودرو های خودش را تولید می‌کرد مشاهده کرد که دسته ای از مشتریانش از خودروهایش به عنوان وسیله ی حمل بار استفاده می‌کنند و این ایده به ذهنش رسید که بیاد و وانت بار هایش را تولید کند که میبینیم چقدر هم موفق بود. این در واقع تغییر درطراحی محصول رو میتوان نوآوری دونست. در مورد این که چطور این نوآوری تبدیل به محصول بشه ما در این گرایش در این مورد صحبت میکنیم.

۶- یک سوال اساسی که وجود داره اصلا بعد از فارغ التحصیلی از این گرایش دانشجویان چه کاره می‌شوند؟

دوستانی که در این حوزه تحصیل میکنند ،میتوانند در بخش هایی مثل مدیریت محصول، مدیریت R&D، حوزه های بهره‌وری و کنترل کیفی مشغول به کار شوند و این سطوح را خیلی سریع بگذارنند و به مدیریت ارتقا پیدا کنند.

۷- پتانسیل درآمدی این گرایش به چه صورتی است؟و تا چه سطحی در سازمان ها میتوانند رشد داشته باشند؟

دانش این افراد،دانشی خاص و یکتاست و به خاطر همین معمولا رشد سزیعی دارند. چون مستقیم به ویژن سازمان مربوط می‌شن و معمولا در یک الی دو سال می‌توانند به سطح مدیریت برسند و درآمدی معادل مدیران مارکتینگ و سطوح بالای سازمان خواهند داشت.

۸- اگر افراد قصد کارمندی نداشته باشند و قرار باشد یک بیزنس را ایجاد کنند، در این صورت این گرایش چه ویژگی‌ای برایشان ایجاد می‌کند؟

گرایش تکنولوژی و نوآوری چون اطلاعاتی از همه ی گرایش ها مانند مارکتینگ و مالی و سایر گرایش ها مثل استراتژی دارد، دانشجویان این گرایش یک دانش حدودی در همه ی زمینه ها دارندو اگر بخواهند یک کسب و کار راه بیندازند میتوانند این کار را استارت بزنند و جلو ببرند و نیازی به دانش دیگری ندارند.

۹- یعنی با توجه به نزدیکی زیاد واحد ها همه ی گرایش هایی که در دانشگاه شریف وحود دارند تفاوت زیادی ندارد که کدام گرایش را بخوانید؟

دقیقا. یعنی شما اگر یک گرایش را بخوانید به این معنا نیست که در گرایش های دیگر رشته MBA نمی‌توانید فعالیت کنید، چون تعداد واحد های مشترک بالاست و افراد در همه ی زمینه ها توانمند خواهند شد.

۱۰- برای سوال بعدی بفرمایید در مورد اپلای این افراد چه کاری می‌توانند انجام دهند. خصوصا برای مقطع ارشد یعنی اگر بخواهند برای ارشد در دانشگاه های خارج از کشور اپلای کنند، شرایط به چه صورت است؟

برای اپلای کارشناسی ارشد به کشور های دیگر، عموما برای همه ی گرایش ها شما میتوانید اپلای کنید فقط هزینه ی تحصیلی را باید خودتان بپردازید و معمولا افراد نمیتوانند فاند بگیرند.

۱۱- خب در این حالت اصطلاحا Self-fund میشود و من فکر میکنم افراد به راحتی میتوانند اپلای بگیرند. برای اپلای PHD شرایط چگونه است.در واقع فارغ التصحیلان گرایش فناوری در چه گرایش ها و رشته های خاصی در مقطع PHD می‌توانند اقدام کنند؟

در مقطع PHD در حوزه ی مدیریت فناوری یا مدیریت نوآوری افراد می‌توانند برای PHD اقدام کنند. دانشگاه های اروپا، آمریکا و به خصوص کانادا فاند در اختیارشان می‌گذارند و در مقطع PHD این افراد به صورت تخصصی بر روی نوآوری و بر روی تغییرات تکنولوژِی در محصول و سرویس مشغول به کار یا تحصیل می‌شوند.

۱۲- فکر میکنم اطلاعات کافی رد و بدل شد و جمع بندی صحبت ها این بود که گرایش فناوری گرایشی کاملا کاربردی ای است که افراد میتوانند با این گرایش در سازمان ها مشغول شوند و یا خودشان کسب و کاری را راه اندازی بکنند و یا در نهایت اگر قصد اپلای داشته باشند گزینه هایی برایشان وجود خواهد داشت و میتوانند این کار را انجام دهند.

بله دقیقا. از هر دو جهت میتوان به عنوان یک گرایش مثبت به آن نگاه کرد و من به همه ی دوستان پیشنهاد میکنم این گرایش را انتخاب کنند.

مرسی از وقتی که گذاشتید پوریا جان.خیلی خوشحال شدیم که با هم گپ زدیم. انشالله در فرصت های دیگر بیشتر از اطلاعاتت استفاده بکنیم.

خواهش میکنم. مرسی از زمانی که در اختیار من گذاشتید. آرزوی موفقیت میکنم برای همه ی دوستان.

فایل صوتی مصاحبه را میتونید از اینجا گوش کنید:

 

مصاحبه‌های بیشتری بخوانید:

مصاحبه با آقای مسلم عالی‌پور در مورد گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی رشته MBA

معرفی گرایش فناوری رشته MBA