آزمون آزمایشی مهم‌ترین ابزار برای جهت‌دهی متقاضی کنکور به سمت موفقیت است. این را بعد از مشاوره و صحبت با بیش از هزار نفر از داوطلبان کنکور و به طور خاص کنکور ارشد MBA در سال‌های مختلف می‌توانیم با اطمینان ادعا کنیم. به قدری اهمیت وجود آزمون آزمایشی بالاست که تصمیم گرفتیم به طور جداگانه برای این ابزار چند خطی بنویسیم تا آگاهانه در مورد آن تصمیم بگیرید.

برای تشریح موضوع باید بگیم آزمون آزمایشی (Mock Test) دارای مشخصه‌هایی فیزیکی و معنوی است که کمک به تسریع آماده شدن داوطلب برای امتحان اصلی می‌کند. در ادامه به مهم‌ترین این ویژگی‌ها می‌پردازیم:

مهم ترین ویژگی‌های یک آزمون آزمایشی

1- چارچوب حجم مطالعاتی بین دو آزمون (بودجه‌بندی)

بدون شک مهم‌ترین دلیل لزوم شرکت در آزمون آزمایشی این است که بر اساس چارچوبی که آزمون‌ها برای ما تعیین می‌کنند مطالعه کنیم. اولاً بودجه‌بندی آزمون‌های آزمایشی عموماً به طوری طراحی می‌شوند که مطالب دروس بین 3 تا 5 بار تا آزمون اصلی مرور و دوره شوند. این کمک می‌کند که بدون دغدغه و نگرانی از این بابت که در چه زمانی می‌خواهیم مطالب رو مرور کنیم، به مطالعه متمرکز بپردازیم چون می‌دانیم قرار است با برنامه‌ریزی مدرسین و باتجربه‌های این حوزه جلو بریم. ثانیاً بودجه‌بندی آزمون مشخص می‌کند مثلا در دو یا سه هفته آینده چه مطالبی باید مطالعه شود که به شدت از پراکنده‌خوانی ما جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود برای مطالعه چارچوب داشته باشیم و بدانیم باید در این بازه زمانی کوتاه چه کار(هایی) باید انجام دهیم.

بودجه بندی آزمون آزمایشی کنکور ارشد MBA
بودجه بندی آزمون آزمایشی کنکور ارشد MBA

2- مدیریت دفترچه آزمون

یکی از مشکلاتی که داوطلب‌ها سر جلسه آزمون اصلی دارند این است که نمی‌دانند بهتر است با چه درسی استارت بزنند و دفترچه را چطور و با چه ترتیب دروسی پیمایش کنند. این موضوع جزو موضوعات استراتژیک آزمون است و فرد به فرد تقریبا می‌تواند متفاوت باشد.

به طور کلی استراتژی فرد باید این باشد که دفترچه را با درسی در آن مسلط است شروع کند، و یک درسی که قرار است فقط در یک دور تست‌هاش رو جواب دهد را در وسط کار قرار دهد و … این یعنی باید انقدر در کنکور آزمایشی آزمون و خطا (Try and Error) کنیم تا به نتیجه شخصی برسیم.

برای مثال در کنکور مدیریت کسب و کار (MBA)، شما سه درس ریاضی عمومی،جیمت و زبان انگلیسی را دارید و باید قبل از کنکور اصلی روش‌ها ومدل‌های مختلف را تست کنید تا مطمئن شوید در روز آزمون قرار است به چه صورت سوالات را حل کنید.

3- مدیریت زمان دفترچه

یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های جلسه آزمون این است که دفترچه آزمون را چطور مدیریت زمان کنیم؟ برای هر درس چقدر زمان بگذاریم و چند بار به آن درس مراجعه کنیم؟ مثلا اگر تصمیم دارم برای ریاضی 50 دقیقه زمان بگذارم آیا این زمان کافی است یا اصلا زیاد است و اگر کافی است آیا کل این زمان را در یک بار صرف کنم برای ریاضی یا رفت و برگشت کنم روی دفترچه؟ مثلا بهتر است یک ۳۵ دقیقه و یک ۱۵ دقیقه اختصاص بدهم یا یک ۴۰ دقیقه و یک ۱۰دقیقه؟ این موارد جزء استراتژی‌های فردی است و خود فرد باید در جلسه آزمون آزمایشی با آزمون و خطا به آن برسد.

مدیریت زمان در آزمون آزمایشی کنکور ارشد MBA
مدیریت زمان در آزمون آزمایشی کنکور ارشد MBA

4- مدیریت استرس

یکی دیگر از موارد مهمی که باید در آزمون‌های شبیه‌ساز تمرين شود، مديريت استرس و ساختار ذهن است. خيلي از افراد که واقعا از لحاظ دانش و تسلط روی مطالب درسی قوی هستند در جلسه آزمون دچار اضطراب‌های پیش‌بینی نشده می‌شوند (به هر دلیلی). به دلیل اینکه با آن‌ها آشنا نیستند نمی‌دانند باید چطور این موضوع را مدیریت کنند و در عین شایستگی نمی‌توانند رتبه خوبی را کسب کنند. این موضوع و کلیه مواردی که می‌تواند فرد را دچار استرس کند باید در جلسات آزمون آزمایشی تمرین شود.

5- شبیه‌سازی فیزیکی

از موارد معروفی که همه با آن آشنا هستیم، شبیه‌سازی فیزیکی است که کمک می‌کند تا تمرین داشته باشیم سر جلسه اصلی ساعت‌ها بدون داشتن هیچ استراحتی گردن خود را پایین بندازیم و یک امتحان طاقت فرسا را پاس کنیم. مثل یک ورزش سنگین است و باید برای آن از قبل تمرین داشته باشیم.

6- ارزیابی عملکرد نسبت به خودمان و نسبت به رقبا

اگر قرار باشد فقط بخوانیم و بخوانیم و بخوانیم بدون آنکه بدانیم آیا این شیوه و حجم مطالعه کافی است و اصلا مزیت رقابتی ایجاد میکند یا نه، قطعا در یک مسیر شانسی وارد شدیم یعنی ممکن است نتیجه بگیریم یا نگیریم. برای آگاه بودن از وضعیت و ترند مطالعه خودمان لازم است که حتما به طور مستمر و در بازه زمانی مشخص (Periodical) از خودمان آزمون بگیریم که هم وضعیت شخصی‌مان در تک تک دروس مشخص گردد هم نسبت به سایر رقبا مشخص گردد تا برنامه‌ریزی‌های آتی براساس آن صورت گیرد.

7- بهترین محرک خارجی

مشخصاً برای رسیدن به هدف نیاز به انگیزه وجود دارد تا این انگیزه انرژی لازم را آزاد کند و بر اساس آن به سمت موفقیت حرکت کنیم. مستقل از انگیزه‌های درونی (Intrinsic Motivation) که به آرزوها و دلایل شخصی افراد مرتبط است، انگیزه‌دهنده‌ها و موتورهای محرک بیرونی نیز اهمیت ویژه‌ای دارند. آزمون آزمایشی یک محرک قوی برای هل دادن (Push) افراد به سمت مطالعه بیشتر است.

8- بانک سوال

بد نیست هرزگاهی در لابلای تست‌های کنکور یک تعدادی تست تالیفی (تالیف فعلان این حوزه که شناخت از تست‌های آزمون اصلی دارند) هم بزنیم و ببینیم وضعیت‌مان در برخورد با تست‌های جدیدتر چگونه است. تست‌های کنکور آزمایشی عموماً با هدف آموزش طراحی می‌شوند و می‌توانند بانک مناسبی برای به تسلط رسیدن داوطلب باشند.

9- کارنامه‌‌های تحلیلی

در حال حاضر تمام موسساتی که آزمون آزمایشی برگزار می‌کنند یک کارنامه تحلیلی قوی از آزمون ارائه می‌دهند که کمک می‌کند به فرد تا فرد آنالیز دقیقی از خود داشته باشد.

10- فیدبک گرفتن از سوالات آزمون (رفع سوتی‌ها و بی‌دقتی‌ها)

بخش عمده‌ای از سوتی‌های محاسباتی و بی‌دقتی‌های بچه‌گانه که همیشه روی اعصاب داوطلب است در آزمون آزمایشی در وهله اول شناسایی می‌شود. در مرحله بعد با توجه به اینکه این موضوع به طور واقعی یک بار اتفاق افتاده همواره ملکه ذهن فرد می‌شود و باعث می‌شود دیگه اون اشتباه را نکند. پس آزمون آزمایشی کمک بسیار بزرگی برای رفع ایرادات فردی است. مشکل عدم تمرکز و بی دقتی‌های محاسباتی با کمک افزایش تجربه در حل تست در شرایط واقعی حل خواهد شد.

جمع‌بندی موضوع آزمون آزمایشی

اینکه آزمون آزمایشی از ابزارهای اصلی آمادگی آزمون است و بدون شک بدون آن شانس موفقیت فرد بسیار کاهش می‌یابد چون فضا رقابتی است و سایر داوطلب‌ها  ۱۰ مورد بالا را به خوبی تمرین کرده‌اند.

کافه تدریس با همکاری موسسه پژوهش به طور مشترک برای کنکور MBA، آزمون‌های آزمایشی با کیفیت را با در نظر گرفتن فاکتورهای اشاره شده در این مقاله برگزار میکنند.

سوالات این آزمون‌ها توسط برجسته ترین اساتید کنکور ارشد MBA طرح شده و به صورت منظم برگزار تا روز کنکور بهترین ابزار برای ارزیابی شما خواهد بود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد آزمون‌های مشترک کافه تدریس و پژوهش روی لینک زیر کلیک نمایید.

آزمون‌های آزمایشی حضـوری و ‌آنلایــن در کل کشور

مطالب بیشتری در وبلاگ کافه تدریس بخوانید:

کوییزهای هفتگی کنکور ارشد MBA

معرفی کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA)