کلاس‌های آنلاین چه ویژگی‌هایی دارند؟ تفاوت کلاس‌های آنلاین با کلاس‌های حضوری در چیست؟ کلاس‌ کنکور ارشد در کافه تدریس به چه سبکی برگزار می‌شوند؟

حتماً شما هم در سال‌های اخیر با رشد سریع و چشمگیری که تکنولوژی داشته به طور خودآگاه یا ناخودآگاه به جمع افرادی اضافه شدید که به صورت روزافزون از خدمات آنلاین یا مجازی مانند اپلیکیشن‌های موبایل، نرم‌افزارهای سیستمی و سایت‌های ارائه دهنده خدمات یا فروش استفاده می‌کنند. سرعت و فراگیری تکنولوژی به حدی زیاد است که ناچار هستیم در لایه‌های زندگی‌ حضور آن را بپذیریم. در این مقاله تلاش شده تا در خصوص خدمت کلاس‌های مجازی که در کافه تدریس به صورت آنلاین و تعاملی برگزار می‌شود و برخی از تفاوت‌های عمده این سبک آموزش با آموزش حضوری صحبت کنیم.

ویژگی‌های اصلی کلاس‌های آنلاین

۱- کلاس آنلاین و فراهم شدن فرصت برابر آموزشی در سراسر کشور

بارزترین ویژگی کلاس‌های آنلاین کافه تدریس این است که تمامی متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد می‌توانند از سراسر کشور با کیفیت مطلوب به این امکان دسترسی داشته باشند. تا قبل از این امکان استفاده از کلاس‌های کنکور یا کلاس‌های آموزشی غیرکنکوری که توسط اساتید برجسته کشور اجرا می‌شد تنها در انحصار متقاضیانی بود که در تهران سکونت داشتند ولی با فراهم شدن فضای آنلاین امکان دسترسی به این فضا از سراسر کشور به صورت عادلانه وجود خواهد داشت و فضای رقابتی کنکور ارشد فضایی عادلانه تر خواهد بود. به این ترتیب حتی یک دانشجو از قشم یا ارس هم می‌تواند به راحتی و با همان کیفیت دانشجوهای سراسر کشور به این امکانات دست پیدا کند.

بعد از آنکه متقاضی دوره دلخواه خود را ثبت‌نام می‌کنه برای وی یک اکانت ویژه کلاس در سایت و به صورت پیامک ارسال می‌شود و دسترسی وی به کلاس باز می‌گردد. در ساعت وعده شده که از قبل در برنامه‌های کلاس اطلاع‌رسانی شده است در کلاس آنلاین حاضر می‌شود. مدرس درس نیز در همین ساعت آنلاین می‌شود. مدرس به صورت Interactive و تعاملی با دانشجوهای کلاس در ارتباط است. دانشجو می‌تواند همزمان تصویر مدرس، تصویر فایل‌های پرزنتیشن و فایلی که مدرس بر روی آن مطالب را یادداشت می‌کند مشاهده و صدای مدرس را بشنود. به این ترتیب یک ارتباط مولتی مدیا شکل گرفته است.

 

کلاس کنکور ارشد آنلاین کافه تدریس
کلاس کنکور ارشد آنلاین کافه تدریس

 

۲-امکان دانلود ویدئو کلاس آنلاین و مشاهده چند باره آن:

یکی از بزرگترین ویژگی‌های کلاس‌های آنلاین این است که متقاضی می‌تواند کلاس را به صورت ضبط شده و آفلاین مجددا مشاهده کند در حالیکه در کلاس‌های حضوری این مزیت بزرگ به هیچ عنوان وجود ندارد. این امکان باعث می‌شود که اگر داوطلب به هر دلیلی یک یا چند جلسه از کلاس را از دست بدهد بتواند آن جلسه (جلسات) خاص را به صورت آفلاین دنبال کند و از کلاس جا نماند. یا شاید داوطلب احساس نیاز داشته باشد که جلسه‌ای خاص را دو مرتبه مشاهده کند یا بعد از چند ماه متوجه شود که در یک زیرفصل خاص نیاز به مشاهده مجدد ویدئو آن قسمت دارد.

به این ترتیب برای تمام این موارد ویدئوهای ضبط شده در داشبورد کاربری داوطلب وجود دارد و می‌تواند به راحتی به آن مراجعه نماید. اگر این موضوع را با کلاس کنکور حضوری مقایسه کنیم، میبینیم که این یک مزیت بسیا مهم می‌باشد زیرا زمانیکه شما یک جلسه از کلاس کنکور خود جا بمانید جبران آن سخت خواهد شد.

امکان دانلود ویدیوهای کلاس آنلاین
امکان دانلود ویدیوهای کلاس آنلاین

 

۳- کلاس آنلاین و صرفه‌جویی زمان:

از مهم‌ترین تفاوت‌های کلاس‌های حضوری و آنلاین این است که زمان افراد در رفت و آمد شهرهای شلوغ به صفر می‌رسد. عموما چون کلاس‌ها در اوج ساعات شلوغی شهر و در مرکز شهر برگزار می‌شود، اگر قرار باشه داوطلب اقدام به حضور در کلاس کند، باید به طور متوسط ۳ ساعت زمان برای رفت و برگشت خود در نظر بگیرید. این میزان زمان واقعا زیاد است و باعث خستگی و کشته شدن زمان داوطلب می‌شود. این موضوع خوشبختانه در کلاس‌های آنلاین حل شده است و داوطلب از زمان خود با بالاترین راندمان بهره‌برداری می‌کند.

یکی از بارزترین ویژگی‌های استفاده از کلاس (چه حضوری چه غیرحضوری) صرفه‌جویی زمان است. به این ترتیب که اگر مطلبی که داوطلب قرار است در منزل به صورت خودخوان بخواند از او مثلا ۱۰ ساعت زمان بگیرد (تازه ممکن است با عمق کنکوری نتواند به تسلط برسد) در کلاس درس، مدرس این مطلب را در نیم ساعت می‌گوید و تست‌های مرتبط کنکوری را حل می‌کند که هم باعث افزایش اعتماد به نفس داوطلب می‌شود (می‌بیند که تست‌های آزمون چقدر می‌تواند با شیوه‌های ساده‌ای حل شوند) هم باعث صرفه‌جویی زمان می‌شود.

۴- کلاس آنلاین و صرفه‌جویی هزینه:

در تمام بیزینس‌های ایرانی از جمله موسسه‌داری، مهم‌ترین هزینه‌های متغیر سازمان‌ها اجاره فضای فیزیکی (حدود ۳۰تا ۴۰ درصد) و هزینه نیرو‌های اجرایی برای راه‌اندازی کلاس‌ها (حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد) است که در کلاس‌های آنلاین با توجه به اینکه این هزینه‌ها وجود ندارد (حدود ۵۰ درصد هزینه‌های متغیر) به شدت روی قیمت تمام شده کلاس تاثیرگذار است و باعث می‌شود شهریه کلاس‌ها به شدت کاهش یابد. این موضوع باز هم دلیل دیگری بر عادلانه بودن این فضای آموزشی خواهد بود. به راحتی می‌توانیم با مقایسه شهریه یک کلاس حضوری و آنلاین به این اختلاف مشخص پی ببریم.

۵-استفاده از نرم‌افزارهای نگارش به جای تخته سیاه یا وایت برد:

یکی از موضوعاتی که در کلاس‌های حضوری باعث بی‌نظمی در روند کلاس می‌شود (مخصوصا برای کلاس‌های محاسباتی) پاک کردن تخته است. این موضوع عموما زمان کلاس را می‌کشد. در حالیکه در کلاس‌های آنلاین نیازی به این موضوع نیست و مدرس روی یک نرم‌افزار یادداشت می‌کند و باعث می‌شود به راحتی  با استفاده از چند رنگ مطالب تدریس شوند و علاوه بر اینکه درک مطالب بسیار بهتر می‌شود، سرعت کار بالاتر می‌رود که باعث می‌شود مدرس قادر باشد تعداد تست بالاتری حل کند.

استفاده از نرم افزارهای نگارش در کلاس کنکور آنلاین
استفاده از نرم افزارهای نگارش در کلاس کنکور آنلاین

 

۶-ارتباط مستمر و موثر با مدرس درس در فضای مجازی:

کلاس‌های غیرحضوری این امکان را ایجاد می‌کند که مدرس بتواند با به صورت مستمر با دانشجوهای خودش در ارتباط باشد. برای هر کلاس کنکور در کافه تدریس یک کانال و یک گروه ویژه تلگرامی در نظر گرفته شده است که کانال‌های ارتباطی دانشجو و مدرس است و یک مزیت بزرگ فضای مجازی نسبت به حضوری محسوب می‌گردد. در کانال ویژه کلاس نکات کلاس، دست نوشته‌های استاد، ویس‌های استاد و … قرار می‌گیرد و در گروه کلاس رفع اشکال و گپ دانشجویی صورت می‌گیرد.

 ارتباط مستمر و موثر با مدرس درس در فضای مجازی
ارتباط مستمر و موثر با مدرس درس در فضای مجازی

کافه تدریس چه دوره‌های برگزار می‌کند؟

کافه تدریس در حال حاضر برای کنکور کارشناسی ارشد رشته‌های مختلف از جمله: مدیریت کسب و کار MBA، مهندسی کامپیوتر و IT ، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، معماری و مهندسی صنایع به طور کامل دروس کنکوری را در کلاس‌های آنلاین خود پوشش می‌دهد.

در زمینه‌های عمومی نیز کافه تدریس دوره‌های مختلفی برگزار می‌کند که شامل دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، برنامه نویسی و … می‌باشد که می‌توانید همه ی دوره‌ها و کلاس‌ها را از لینک زیر مشاهده فرمایید.

لیست کلاس‌های کافه تدریس
همچنین ویدیوهای رایگان ضبط شده کلاس‌ها را از لینک زیر قابل مشاهده می‌باشند.

ویدیوهای رایگان کلاس‌های کافه تدریس

 

بیشتر بخوانید:

ویژگی سوالات استاندارد چیست؟