طرز مطالعه دروس حفظی چگونه است؟ کنکور ارشد مدیریت از دروس مختلفی تشکیل شده است که هر یک ویژگی و ماهیت خاص خودشان را دارند. بعضی از دروس اصطلاحاً حفظی هستند، برخی تحلیلی و برخی از دروس مانند ریاضی و تحقیق در عملیات هم به محاسبات ریاضی نیازمندند. از آنجا که این کنکور از داوطلبان متنوعی هم تشکیل شده است که گاه با دروس حفظی ارتباط خوبی برقرار نمی‌کنند، ابن مطلب کمک می‌کند تا یک سیستم مطالعاتی درست برای دروس حفظی خود داشته باشید. توجه کنید که این مطلب، نه صرفاً برای کسانی که کنکور مدیریت دارند، برای هرکسی که با دروس حفظی سروکار دارد می‌تواند مفید باشد.

طرز مطالعه دروس حفظی کنکور ارشد مدیریت

کنکور کارشناسی ارشد مدیریت از درس‌های متنوعی تشکیل شده است که هر یک ماهیت خاص خودشان را دارند. برخی از این درس‌ها، مانند ریاضی، آمار یا تحقیق در عملیات، ماهیت حل‌کردنی دارند و برخی دیگر، مانند اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام یا مبانی کارآفرینی، اصطلاحاً خواندنی هستند.

نباید فراموش کنیم که در سال‌های اخیر شخصیت سؤالات کنکور ارشد مدیریت فرق کرده است و سؤالات مفهومی‌تر شده‌اند. در کنکور سال‌های اخیر درسی را پیدا نمی‌کنید که ‌همه‌ی سؤالات آن صرفاً حفظی باشد، اما به‌هرحال دروسی مانند تئوری مدیریت، مدیریت اسلام، منابع انسانی، کارآفرینی وغیره تا حدی به حفظ‌کردن مطالب نیاز دارند و از این جهت ما با کمی اغماض این دروس را حفظی در نظر می‌گیریم.

حافظه‌ی کوتاه‌مدت و حافظه‌ی بلندمدت

یکی از مشکلاتی که داوطلبان در هنگام مطالعه‌ی دروس حفظی با آن روبه‌رو می‌شوند این است که تصور می‌کنند یک متن یا مطلب را برای همیشه یاد گرفته‌اند، درحالی‌که آن مطلب در حافظه‌ی کوتاه‌مدت قرار دارد و احتمالاً بعد از دو تا سه روز فراموش خواهد شد.

مهم‌ترین هدف ما در یادگیری مطالب این است که مطالب را به حافظه‌ی بلندمدت انتقال دهیم تا دچار فراموشی نشویم.

معمولاً داوطلبان کنکور ارشد مدیریت بین ۶ تا ۸ ماه برای آمادگی در آزمون ارشد مطالعه می‌کنند. طبیعتاً بخش زیادی از مطالبی که در این مدت خوانده‌اید ممکن است فراموش شوند. مرور و تکرار مطالب باعث تثبیت در حافظه‌ی بلندمدت می‌شود.

برای دروس خواندن یا حفظی بهتر است یک روز پس مطالعه آن‌ها را مرور کنید.

نقش مرور و یادآوری در یادگیری

هر درس را چند روز یک بار مرور کنیم؟ این سؤال مهمی است که اکثر داوطلبان کنکور با آن روبه‌رو هستند. بعد از ‌مطالعه‌ی اولیه بهتر است روز بعد آن درس را مرور کنید. باز هم لازم است مرور کنیم؟ البته؛ ۲ روز بعد، ۴ روز بعد، ۸ روز بعد، ۱۶ روز و بعد به‌همین ترتیب مرور را در برنامه‌ی مطالعاتی خود جا دهید.

فراموش نکنید که تکرار مهم‌ترین اصل یادگیری مطالب حفظی است و هیچ راه میان‌بری وجود ندارد.

درصورتی که بر این دست از مطالب به‌طور کامل مسلط نباشید، عوض‌شدن یک کلمه در سؤال کنکور شما را با چالش جدی روبه‌رو خواهد کرد.

مطالعه به‌روش PQRST

در مقاله‌ی جداگانه‌ای درمورد روش PQRST صحبت کردیم. این روش که به روش یادگیری بدون فراموشی هم معروف است در دروس حفظی بسیار محبوب دارد.

روش مطالعه PQRST از ۵ مرحله تشکیل شده است:

۱. Preview یا پیش‌مطالعه

در اولین مرحله فصلی را که قرار است مطالعه کنیم کاملاً روزنامه‌وار یک دور می‌خوانیم. توجه کنید در این مرحله هدف یادگیری نیست؛ صرفاً نگاهی به فصل می‌اندازیم تا به یک درک کلی از محتوای آن فصل برسیم.

۲. Question یا پرسش

در مرحله‌ی دوم سؤالاتی را مطرح می‌کنیم که در آن فصل به جواب آن سؤالات خواهیم رسید؛ درواقع مغز همیشه به دنبال یک راه‌حل است و درصورتی‌که از قبل سؤالی مطرح کرده باشید، با دقت و تمرکز بیشتری عمل خواهد کرد تا جواب و راه‌حل را پیدا کند.

۳. Read یا خواندن

در این مرحله با توجه به پرسش‌هایی که مطرح‌ کردید مطالب را با دقت بالا مطالعه کنید. در این مرحله بهتر است زیر مطالب مهم خط بکشید یا آن‌ها را هایلایت کنید. اگر لازم است، توضیحاتی بنویسید و نکته‌برداری کنید.

۴. Summerize یا خلاصه‌نویسی

در مرحله‌ی بعد می‌توانید از مطالب خوانده شده خلاصه‌نویسی کنید. توجه کنید که مطالعه‌ی دقیق و کامل خلاصه‌نویسی را انجام دهید و در هنگام مطالعه این کار را انجام ندهید. در خلاصه‌نویسی باید مطالب را به‌صورت چکیده و به‌زبان خودتان بنویسید.

۵. Test یا آزمون

در این مرحله باید بتوانید به سؤالاتی که در ابتدا برای خود مطرح کردید پاسخ دهید. این مرحله به تثبیت مطالب خوانده‌شده کمک زیادی می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با این روش حتماً این مطلب رو مطالعه کنید:

خلاصه نویسی حرفه ای چه شرایطی دارد؟

یادداشت‌برداری و حاشیه‌نویسی

کدگذاری، یادداشت برداری و حاشیه‌نویسی مطالب و به‌طور کلی، نوشتن در هنگام مطالعه کمک می‌کند مطالب با دقت بیشتری مطالعه و بهتر به یاد آورده شوند. در هنگام مطالعه سعی کنید توضیحاتی درمورد آن موضوع به زبان خودتان یادداشت کنید.

توضیح به‌زبان خودتان

اگر حتی هیچ‌یک از این موارد را رعایت نکردید، این مورد را به‌هیچ وجه از دست ندهید. حتماً بارها شنیده‌اید که از بهترین راه‌های یادگرفتن یاددادن آن موضوع به فرد دیگری است. این تکنیک بر طرز مطالعه دروس حفظی هم بسیار تأثیرگذار است.

سعی کنید بعد از خواندن هر پاراگراف یا هر صفحه آن را به یک فرد فرضی توضیح دهید. بهتر است با صدای بلند، نه در ذهن‌تان، مانند یک معلم، درمورد موضع صحبت کنید و درصورت امکان مثال و نمونه‌های هم برای آن ارائه کنید.

این شیوه‌ی مطالعه بازدهی بسیار بیشتری دارد و اگر چند هفته تمرین کنید، به یک عادت تبدیل می‌شود.

زمان شروع مطالعه‌ی دروس حفظی کنکور ارشد مدیریت

زمان شروع مطالعه به عادت‌های مطالعاتی شما بستگی دارد. اگر با مطالعه رابطه‌ی خوبی دارید و لازم نیست عادت کتاب‌خوانی را در خود ایجاد کنید، بهتر است از پاییز مطالعه‌ی دروس حفظی را شروع کنید، اما اگر مدتی از کتاب‌خواندن دور بوده‌اید و شرایط ذهنی مناسبی برای مطالعه‌ی نسبتاً طولانی ندارید، بهتر است از اواسط تابستان برنامه‌ی خود را بچینید؛ زیرا ممکن است چند هفته طول بکشد تا به مطالعه‌ی نسبتاً طولانی (۴ تا ۵ ساعت) عادت کنید.

گاه بسیاری از داوطلبان مطالعه‌ی درس‌هایی مانند مدیریت اسلام را حتی از زمستان شروع می‌کنند و معتقدند ۳ تا ۴ ماه برای این درس‌ها کافی است. این مورد تا  حد زیادی به عادت‌های مطالعاتی و توانایی ذهن‌تان در یادگیری مطالب حفظی بستگی دارد و بهتر است خودتان در این مورد تصمیم بگیرید.

طرز مطالعه دروس حفظی با شرکت در کلاس‌های آنلاین کافه‌تدریس

برای تسلط بیشتر بر دروس حفظی پیشنهاد می‌کنیم در کلاس آنلاین شرکت کنید. این ابزار به شما کمک می‌کند مهم‌ترین نکات دروس مختلف کنکور کارشناسی ارشد مدیریت را به‌صورت اصولی و ساختاربندی‌شده فرا بگیرید.

کافه‌تدریس با بهره‌گرفتن از بهترین استادان ایران در کنکور کارشناسی ارشد مجموعه‌ی مدیریت جامع‌ترین کلاس‌های آنلاین درست و تست، نکته و تست و همین‌طور جمع‌بندی و مرور را برگزار می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با کلاس‌های آنلاین کافه‌تدریس برای کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مجموعه‌ی مدیریت روی این لینک کلیک کنید:

کلاس‌های آنلاین مجموعه مدیریت