سوالات کنکورهای اخیر را چه زمانی باید کار کنیم؟ آیا برای مطالعه اصولی کنکور بهتر نیست تست‌های کنکورهای اخیر مخصوصاً دو سال اخیر را نزدیک به کنکور ارشد جواب دهیم؟ برای تست‌زنی تا چه سالی از کنکورهای گذشته را باید انتخاب کنیم و به عقب برگردیم؟

یکی از متداول‌ترین سوالات داوطلبانی که شروع به مطالعه برای آزمون کارشناسی ارشد می‌کنند، این است که آیا سوالات کنکورهای دو-سه سال اخیر را باید نزدیک‌تر به امتحان، به صورت آزمون جواب دهیم؟ (مثلا الان که برای کنکور ارشد ۹۹ آماده می‌شویم باید تست‌های ۹۸ و ۹۷ را نزدیک کنکور بزنیم؟) اگر جواب خیر است، بهترین زمان برای پاسخ‌دهی به این تست‌ها، کی است؟ در این مقاله تلاش شده تا به صورت منطقی پاسخی برای این سوال داده شود.

بهترین زمان برای حل سوالات کنکورهای اخیر

در همین ابتدای مقاله باید تاکید شود که بدون شک بهترین زمان برای پاسخ‌دهی و تمرین سوالات سال‌های اخیر، همان فازهای ابتدایی شروع مطالعه برای آمادگی کنکور ارشد است. دلیل آن خیلی واضح است! شما در فرآیند آمادگی آزمون باید بدانید با چه آزمونی طرف هستید. از همان ابتدای فرآیند اگر با الگوها و دیدگاه‌های طراحان سوال آشنا باشید خیلی بهتر و آگاهانه‌تر در مسیر مطالعه اصولی کنکور گام برمی‌دارید، چرا که آگاه هستید که چه مباحثی با چه ادبیات و جزییاتی در حال حاضر بر فضای سوالات آزمون ارشد حاکم است. این موضوع کمک به جلو افتادن و صرفه‌جویی زمان می‌کند.

به طور مثال فرض کنید شما اصلا در جریان نیستید که تست‌های زبان کنکور MBA در سال‌های اخیر چه تغییرات روندی را تجریه کرده! اگر برای تمرین در روزهای تابستان و پاییز روی تست‌های ۵ سال به قبل وقت بگذارید، زمان بسیار زیادی را برای مباحثی گرامری اتلاف کرده‌اید و بعد از اینکه نزدیک کنکور تست‌های جدید را ببینید تازه متوجه می‌شوید که زبان MBA به سمت درک مطلب و لغت پیش رفته! این را به عنوان یک مثال در ذهن‌تان داشته باشید تا موضوع را از یک جنبه دیگه هم بررسی کنیم.

همانطور که در عکس زیر مشاهده می‌کنید، در کنکور MBA  تعداد سوالات زبان تا سال ۹۶ صد سوال بوده است که ۳۵ سوال از آن ها به مبحث گرامر اختصاص یافته است ولی از سال ۹۶ به بعد، تعداد سوالات به شصت سوال کاهش یافته و فقط ۱۰ سوال به گرامر اختصاص یافته است. از این رو باید توجه کرد که روند سوالات در سال‌های اخیر می‌تواند بر روی اهمیت دروس و مدل مطالعه مطالب بسیار تاثیرگزار باشد.

سوالات زبان کنکور MBA سال ۹۶ به قبل
سوالات زبان کنکور MBA سال ۹۶ به قبل

 

سوالات زبان کنکور MBA سال‌های اخیر (۹۶ به بعد)
سوالات زبان کنکور MBA سال‌های اخیر (۹۶ به بعد)

مطلب مرتبط: منابع مهم لغت زبان تخصصی کنکور ارشد MBA

چرا باید از همان ابتدا سوالات سال‌های اخیر را کار کنیم؟


حالا برای توضیح بیشتر فرض کنید دو هفته مانده به امتحان اصلی تصمیم می‌گیرید تست‌های کنکور ۹۸ را برای سنجش وضعیت خودتون به عنوان امتحان بزنید. اگر همانند مثال بالا با یک درسی برخورد کردید که متوجه شدید تیپ، نوع، ترتیب سوالات، محتوا، رویکرد طراح و … تغییر کرده! اول از همه که استرس می‌گیرید و اعتماد به نفس‌تان را از دست می‌دهید، ثانیا اگر هم این اتفاق برایتان نیافتد و خیلی آدم مسلطی باشید، زمانی برای جبران این فاصله ندارید. از همه مهم‌تر اینکه در طول سال کنکور اشتباه عمل می‌کردید و زمان را کشتید! فرض کنید همین زمان را  برای تسلط بیشتر روی همین مطالب می‌گذاشتید، چقدر اوضاع متفاوت میشد؟!

سوال بعدی که معمولا باز هم متداول است این است که برای تمرین، تا چه سالی سوالات کنکورهای ارشد را باید به عقب برگردیم؟ جواب این سوال این است که برای آمادگی آزمون تنها باید تست کنکور بزنیم (الان دیگر میدانیم چرا. چون باید روی سوالات آزمون مسلط باشیم). همچنین به هیچ عنوان نباید تست تالیفی بزنیم.

میزان عقب گرد شما در سال‌های کنکور کاملا وابسته به شرایط زمانی داوطلب است

برای تست زنی تا کنکور چه سالی به عقب برگردیم؟

. داوطلبی که زمان خیلی محدود دارد (مثلا شاغل، متاهل، و یا دانشجو است) مشخصا خیلی نمی‌تواند تست بزند. مثلا برای ریاضی شاید در مجموع بتواند ۱۵۰۰ تست را پوشش دهد ولی در مقابل دانشجویی هم هست که وقت کاملا آزاد و انگیزه بالا دارد، این داوطلب میتواند حداقل ۲۵۰۰ تست ریاضی بزند (البته فقط کنکوری و نه تالیفی). لذا بهترین الگو و حرفه‌ای‌ترین رفتار برای مطالعه اصولی کنکور این است که با اولویت تست‌های سال‌های اخیر در همان ابتدای مسیر آمادگی آزمون ارشد و بر اساس میزان زمانی که داوطلب دارد، سال‌های کنکور را به سمت عقب پیمایش کنیم.

مطالب بیشتری در وبلاگ کافه تدریس بخوانید:

 دانلود سوالات کنکور MBA در 17 سال اخیر

زمان مناسب تست زنی بعد از مطالعه درس