در این مقاله قصد داریم به دو مشکل متداول بین متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد پاسخ دهیم و همچنین در مورد مهارت مطالعه و تست زنی اصولی صحبت کنیم. ابتدا دو مشکل متداول داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد را بررسی می‌کنیم:

۱- مشکل عدم توانایی در تست زدن بعد از اینکه مطالب را یک دور عمیق مطالعه کردیم.

۲- مشکل فراموشی فرمول‌ها و لغات.

چرا من بعد از اینکه همه مطالب رو می‌خوانم یا در کلاس به خوبی درک می‌کنم، نمیتوانم تست‌ها را خوب بزنم و هنوز لنگ می‌زنم؟ یا چرا با گذشت يکی دو روز از مطالعه دور اول، آن فرمول‌های رياضی یا لغت‌های زبان که خوب خوانده بودم را فراموش میکنم؟ کجای روش مطالعه‌ام ایراد دارد که بلافاصله بعد از یکی دو روز همه چیز را فراموش می‌کنم؟ بارها شده که بعد از مطالعه یک مبحث وقتی برگشتم انگار اصلاً آن مطلب را نخوانده‌ام! دلیل این موضوع چیست و آیا راهکاری دارد؟

سوالات بالا از سوالات متداول داوطلب‌هایی است که خودشان را برای کنکور ارشد آماده می‌کنند و در روزهای ابتدایی مطالعه یا حتی بعد از گذشت چند هفته از مطالعه این مطالب به ذهن شان می‌رسد و عموماً در خوشبینانه‌ترین حالت دچار استرس می‌شوند یا در حالت بدبینانه سرخورده می‌شوند و مایوس از اینکه نمی‌توانند تست بزنند، فرآیند آمادگی را رها می‌کنند!

در همین ابتدای مطلب باید بگوییم که این موضوع کاملاً طبیعی است و لزومی ندارد که استرس بگیریم. این که با یکی دو بار مطالعه یک مطلب قرار باشد کل مطلب را با عمق زیاد درک کنیم و همزمان هم تمام مفاهیمش را مسلط شویم و بدون هیچ دشواری فرمول‌ها و روابط را حفظ باشیم توقع بسیار بیجایی از خودمان است.

اگر ما قادر بودیم در همان فازهای اولیه مطالعه که با مطالب آشنا میشویم بتوانیم همه مطالب را هم حفظ باشیم و  هم همانجا به طرز قدرتمندی تست‌هایش را جواب دهیم که خب برنامه آمادگی کنکور را برای روزهای نزدیک به کنکور می‌گذاشتیم! به این صورت که مثلا دو هفته مانده به امتحان تصمیم می‌گرفتیم استارت بزنیم، روزی ۱۰ ساعت فشرده می‌خواندیم و همه چیز را حفظ می‌شدیم و می‌رفتیم سر جلسه امتحان و مسلط روی همه مطالب تست‌ها را یکی پس از دیگری پاسخ می‌دادیم و تک رقمی می‌شدیم!

سوال این است که پس چرا عرف شده برای آمادگی کنکور ۶ تا ۹ ماه جلوتر استارت می‌زنیم؟ مگر توقع نداریم که با یک دور مطالعه بتوانیم تست بزنیم و همه روابط را حفظ شویم؟

جواب این است که ما ۶ ماه جلوتر استارت می‌زنیم چون به صورت عرفی و تجربی فهمیده‌ایم که برای آمادگی و تسلط بالا در کنکور نیاز به بازه زمانی طولانی داریم. پس طبیعی است که در دورهای اول مسلط نشویم و نتوانیم یک سری از تست‌ها را جواب دهیم.

راهکار مطالع‍ه و تست زنی اصولی چیست؟

‍ ۱- فازبندی مطالعاتی داشته باشیم

اگر برای خودمان فازبندی مطالعاتی داشته باشیم اصلا استرس نمی‌گیریم و در این مسیر ناامید و سرخورده نمی‌شویم. باید تعریف کنیم که در فاز اول مطالعه تنها تمرکزمان روی درک مطالب و ارتباط بین روابط حاکم بر مفاهیم باشد. یعنی اول سعی کنیم مفهوم را بفهمیم و بفهمیم برای حل تست‌ها از چه تکنیک‌هایی استفاده می‌شود و سعی نکنیم تست زیاد بزنیم.

۲-  تکرار داشته باشیم

در همان دورهای اول مطالعه سعی کنیم سرعت را بیشتر کنیم ولی در عوض تعداد تکرارها را بیشتر کنیم. به این ترتیب که مثلا اگر لغت زبان می‌خونیم، شب اول ۳۰ تا لغت خوانده‌ایم، شب دوم هم میخواهیم ۳۰ لغت دیگر بخوانیم، بهتر هست که قبل از شروع به مطالعه لغات جدید یک مروری روی لغات شب قبل (سریع) داشته باشیم.

۳- صبور باشیم

یکی از آفت‌های بزرگ مسیر آمادگی برای کنکور این هست که عموماً افراد به دنبال نتیجه‌گیری سریع هستند (Quick Win) این در حالی است که این اتفاق در عمل نشدنی است. اگر آگاهانه در این مسیر وارد بشیم و بدانیم داریم چه میکنیم و قرار است در چه موقعی از سال به تسلط خوب برسیم، هیچ وقت از خودمان توقع بیجا نخواهیم داشت. یادمون نره که رتبه برتر شدن در کنکور نیازمند رفتار استراتژیک است.

۴-  آزمون بدهیم

باید تلاش کنیم برای خودمان یک سری هدف گذاری‌های میکرو داشته باشیم (Milestone) که در مسیر دلسرد نشویم و به خاطر آن اهداف خرد تلاش کنیم تا محقق شوند(Fulfill). برای این منظور بهترین گزینه این است که از خودمان آزمون بگیریم. حالا اگر کنکور آزمایشی شرکت کنیم بهتر است چون با بقیه هم رقابت می‌کنیم انگیزه بیشتری با ما میدهد.

چرا باید در آزمون آزمایشی شرکت کنیم؟

اگر بخواهیم جمع بندی کوتاهی داشته باشیم این است که باید به اتفاقات مسیر آمادگی کنکور کارشناسی ارشد آگاه باشیم تا بتوانیم با داشتن شناخت کافی از مسائل حاکم بر آزمون رتبه خوبی کسب کنیم. همچنین با مهارت مطالعه و تست زنی اصولی میتوانیم کیفیت عملکرد خود را افزایش دهیم.

مطالب بیشتری در وبلاگ کافه تدریس بخوانید:
کلاس آنلاین چه ویژگی‌هایی دارد؟ آنچه باید درباره کلاس آنلاین بدانید!

برنامه‌ریزی برای موفقیت-برنامه ریزی کنکور MBA