شاید برای شما جالب باشد رشته MBA از کجا آمد، کی وارد ایران شد و آینده آن چه خواهد شد؟ در این مقاله تلاش شده است تا در مورد تاریخچه رشته MBA و همچنین پیش‌بینی آینده این رشته توضیحاتی داده شود.

تقریبا به ۱۰۰سالگی رشته MBA نزدیک می‌شویم. این رشته در سراسر دنیا در Business school ها ارائه می‌شود. بیزینس اسکول یک محیط کاملا شبیه دانشگاه است و تنها در هدف با هم متفاوت هستند. هدف بیزینس اسکو‌ل‌ها تربیت افرادی است که بتوانند مهارت‌های لازم جهت گرفتن پوزیشن‌های مدیریتی را کسب کنند در حالیکه در دانشگاه، هدف تربیت پژوهشگر است.

برای اولین بار رشته MBA که مخفف Master of Business Administration است، در بیزینس اسکول Wharton که زیر نظر دانشگاه پنسیلوانیا امریکا است با هدف فوق ارائه شد. این رشته در تمام کشورهای دنیا به سرعت رو به رشد گذاشت و در حال حاضر یکی از پر طرفدارترین رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد (Master) است. همزمان با توسعه کورس‌های دانشگاهی رشته MBA در دو دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی، این رشته قبل از انقلاب وارد ایران شد ولی بعد از دو سال جذب دانشجو به کار خود خاتمه داد.

ورود رشته MBA به ایران چگونه بود؟

شروع رسمی ورود این رشته به ایران بعد از انقلاب توسط دانشگاه شریف از سال 1380 بوده است. بر اساس اظهارات رییس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، دکتر مشایخی، این رشته در ابتدا برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی مهندسی طراحی شد.

به این دلیل کادر اساتید دانشگاه به فکر افتادند که رشته MBA را طراحی کنند که در آن سال‌ها متوجه یک پدیده اجتماعی شده بودند و آن این بود که، فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی مهندسی مثل برق، مکانیک، عمران و … از دانشگاه شریف عموما یا شغل مناسب و درخور شایسته پیدا نمی‌کرند و یا اگر در پوزیشن مناسبی قرار می‌گرفتند مهارت لازم برای مدیریت پروژه‌ها، سازمان‌ها و تولیدی‌ها را نداشتند. لذا این رشته از که قبل تر به صورت آزاد توسط سازمان مدیریت صنعتی در دهه ۶۰ شمسی ارائه شده بود به صورت رسمی به عنوان یکی از رشته‌های دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد که مورد تایید وزارت علوم است، متولد شد.

بعد از دانشگاه شریف سایر دانشگاه‌ها با کپی برداری از کورس‌هایی که این دانشگاه ارائه می‌دهد شروع به فعالیت نمودند به طوریکه در حال حاضر دانشگاه‌های امیرکبیر (پلی تکنیک)، تهران، علم و صنعت، خواجه نصیر، مالک اشتر، بهشتی، علامه، تبریز، سمنان، شاهرود، کردستان، کاشان و سایر دانشگاه‌ها این رشته را ارائه می‌دهند.

با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور (Socio-economy)، مشخصا در آینده نیاز روز افزونی به فارغ‌التحصیلان رشته MBA جهت اداره امور سازمان‌ها وجود خواهد داشت. در حال حاضر پیش‌بینی می‌‌شود تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته حتی پاسخ‌گوی ۱۰ درصد از نیاز بنگاه‌های کشور را هم برآورده نمی‌سازند. با توجه به اینکه در رشته MBA توسعه فردی در سطح عالی اتفاق می‌افتد کارشناسان و فارغ‌التحصیلان این رشته یک رنج گسترده از موقعیت‌های شغلی با درآمدهای خوب را می‌توانند برای خود متصور باشند.

مطالب بیشتری در وبلاگ کافه تدریس بخواندید:

معرفی دانشگاه‌های کشور در رشته MBA

برنامه‌ریزی برای موفقیت-برنامه ریزی کنکور MBA