آزمون آزمایشی مهم‌ترین ابزار آمادگی کنکور کارشناسی ارشد است. در مورد آزمون آزمایشی همیشه یک سؤال مهم وجود دارد و آن هم این است که در کنکور آزمایشی چه مؤسسه‌ای شرکت کنیم؟ درمورد کنکور MBA نیز این سؤال میان داوطلبان مطرح است. در ادامه‌ی این مطلب عوامل و شاخص‌هایی را که در انتخاب مؤسسه‌ی برگزارکننده‌ی آزمون آزمایشی مؤثر است برای شما تشریح کنیم.

 آزمون آزمایشی استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد؟

۱. کیفیت سؤالات آزمون آزمایشی

مهم‌ترین ویژگی یک آزمون آزمایشی این است که سؤالات آن به سؤالات آزمون اصلی نزدیک باشد. این ویژگی داوطلب را به هدف نهایی خود که آمادگی برای آزمون کارشناسی‌ارشد با همان کیفیت است نزدیک می‌کند. متأسفانه در میان مؤسسات رقابت بی‎هدفی شکل گرفته و این‌گونه عرف شده است که هر مؤسسه‌ای که سؤال‌های دشوارتری در آزمون آزمایشی داشته باشد مؤسسه‌ی قوی‌تری است. همه‌ی این‌ها در حالی است که در این شرایط داوطلب از هدف اصلی خود دور و دورتر می‌شود! بهتر است به اولین و مهم‌ترین شاخص انتخاب یک آزمون آزمایشی استاندارد وزن بیشتری بدیم! باید با تحقیق زیاد ببینیم کدام مؤسسه سؤال‌های باکیفیت و استاندارد را ارائه می‌کند.

۲. بودجه‌بندی و برنامه‌ی دقیق مطالعاتی آزمون آزمایشی

یک شاخص مهم برای انتخاب آزمون باید تعداد مراحل آزمون‌ها و نحوه‌ی تقسیم و بودجه‌بندی مطالب آزمون باشد. با زیادشدن آزمون‌ها می‌توانیم با بهترین برنامه‌ریزی ممکن جلو برویم. البته خوشبختانه در این زمینه برنامه‌ی همه‌ی مؤسسه‌ها با ضریب خطای کمی به پختگی خوبی رسیده‌اند. به‌همین دلیل، از این بابت نباید دغدغه‌ی چندانی داشته باشیم. لازم است بررسی کنیم چه فرد یا تیمی در حال برنامه‌ریزی برای آزمون رشته‌ی ما در مؤسسه‌ی مدنظر است.

۳. کارنامه‌ی تحلیلی آزمون

یکی از دلایلی که در آزمون آزمایشی شرکت می‌کنیم این است که بلافاصله بعد از آزمون، در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بتوانیم به کارنامه‌ی تحلیلی خودمان دسترسی داشته باشیم. همچنین جزئیاتی که در کارنامه مطرح می‌شود از موارد مهم آن است. باید شاخص‌هایی در کارنامه وجود داشته باشد که بتوانیم روند مطالعاتی خود را به‌صورت مناسب ارزیابی کنیم.

۴. جامعه‌ی آماری آزمون

شاخص مهم و تعیین‌کننده‌ی دیگر در آزمون آزمایشی ارزیابی افراد در جامعه‌ی آماری بزرگ، با تعداد شرکت‌کنندگان زیاد، است. این شاخص یکی از شاخص‌های بسیار مهم است که باید به آن بسیار توجه کرد.

۵. کیفیت برگزاری مراحل حضوری آزمون

اینکه آزمون در فضایی کاملاً شبیه فضای اصلی امتحان در شهر ما برگزار شود که بتوانیم شبیه‌سازی درستی داشته باشیم می‌تواند از عوامل کلید باشد. بایدانتخاب کنیم آ‌زمون‌های خود را اه‌ها به جای مدارس برگزار می‌کند چرا که آزمون اصلی در دانشگاه‌های هر شهر برگزار می‌شود.

۶. کیفیت برگزاری مراحل آنلاین آزمون

اینکه صرفاً اعلام شود که مؤسسه‌ای آزمون آنلاین و غیرحضوری هم دارد کفایت نمی‌کند. کیفیت برگزاری و پشتیبانی آزمون در ارزیابی مؤسسه اهمیت ویژه‌ای دارد.

۷. دفترچه‌ی پاسخ‌نامه‌ی تشریحی آزمون آزمایشی

به‌هرحال آزمون آزمایشی می‌دهیم که با ضعف‌های خودمان آشنا شویم. لازمه‌اش این است که به پاسخ تشریحی سؤالات آزمون دسترسی داشته باشیم. برخی از مؤسسات پاسخ تشریحی‌های در حد کلیدهای آزمون می‌دهند که به یادگیری افراد بعد از آزمون کمکی نمی‌کند. میزان توضیحات پاسخ‌‌ها و اشاره به نکاتی که سؤال با آن حل شده است برای انتخاب اهمیت زیادی دارد.

۸. اطلاع‌رسانی‌های دقیق و سریع

با توجه به اینکه در برنامه‌های شش‌ماهه امکان هر نوع تغییر برنامه‌ای وجود دارد، لازم است مؤسسه‌ی مذکور بسیار دقیق و سریع ازطریق چندین رسانه اطلاع‌رسانی کند.

۹. تیم طراحان سؤال

اینکه کدام مدرس یا تیم طراح سوالات چه درسی است مهم است.

پیشنهاد کافه‌تدریس برای آزمون‌‌های آزمایشی کنکور ارشد

زمان آن رسیده است که خودتان با تحقیق و پرس‌وجو ‌برای شرکت آزمون آزمایشی مؤسسه را انتخاب کنید. کافه‌تدریس با توجه به ویژگی‌های آزمون استاندارد برای کنکور کارشناسی‌ارشد آزمون‌های آزمایشی استاندارد برگزار می‌کند.

برای شرکت در آزمون‌های کافه‌تدریس می‌توانید ازطریق این لینک اقدام کنید:

آزمون‌های آزمایشی کافه تدریس کنکور کارشناسی ارشد 

مطالب بیشتری در وبلاگ کافه‌تدریس بخوانید:

کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار MBA – بررسی کارنامه‌ها
کلاس آنلاین چه ویژگی‌هایی دارد؟ آنچه باید درباره کلاس آنلاین بدانید!