همانطور که می‌دانیم آزمون آزمایشی مهم‌ترین ابزار آمادگی کنکور کارشناسی ارشد محسوب می‌شود. همیشه یک سوال وجود دارد و آن هم این است که کنکور آزمایشی چه موسسه‌ای را شرکت کنیم؟ در مورد کنکور MBA نیز این سوال بین داوطلبان مطرح می‌باشد. در ادامه تلاش شده تا پارامترها و شاخص‌هایی که در انتخاب موسسه‌ی آزمون را برای شما تشریح کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

 آزمون آزمایشی استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

۱- کیفیت سوالات آزمون آزمایشی

مهم‌ترین ویژگی یک آزمون آزمایشی این است که سوالات آن نزدیک به سوالات آزمون اصلی باشد و داوطلب را از هدف نهایی خود که آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد با همان کیفیت است دور نکند. متاسفانه بین موسسات رقابت بی‎هدفی شکل گرفته و اینگونه عرف شده که هر موسسه‌ای سوالات سخت‌تری در آزمون آزمایشی بگیرد موسسه قوی‌تری است. این در حالی است که با این برنامه دارند داوطلب را از هدف اصلی خود دور و دورتر می‌کنند! بهتر است به اولین و مهم‌ترین شاخص انتخاب یک آزمون آزمایشی استاندارد وزن بیشتری بدیم و با تحقیق زیاد ببینیم کدام موسسه سوالات با کیفیت و استانداردی را ارائه می‌دهد.

۲- بودجه‌بندی و برنامه دقیق مطالعاتی آزمون آزمایشی

یک شاخص مهم برای انتخاب آزمون باید تعداد مراحل آزمون‌ها و نحوه تقسیم و بودجه‌بندی مطالب آزمون باشد تا بتوانیم با بهترین برنامه ممکن جلو برویم. البته در این زمینه خوشبختانه برنامه همه موسسات با ضریب خطای کمی به پختگی خوبی رسیده و از این بابت نباید دغدغه خاصی داشته باشیم. لازم است بررسی کنیم که چه فرد یا تیمی در حال برنامه‌ریزی برای آزمون رشته ما در موسسه مذکور است.

۳- کارنامه تحلیلی آزمون

یکی از دلایلی که آزمون آزمایشی میدیم این است که بلافاصله بعد از آزمون در کوتاهترین زمان ممکن بتوانیم به کارنامه تحلیلی خودمان دسترسی داشته باشیم. زمان ارائه این کارنامه همچنین جزییاتی که در آن مطرح می‌شود از موارد مهم یک کارنامه آزمون است. باید شاخص‌هایی در کارنامه وجود داشته باشد تا بتوانیم ارزیابی درستی از روند مطالعاتی خود داشته باشیم.

۴- جامعه آماری آزمون

شاخص مهم دیگری که در آزمون آزمایشی‌ها تعیین کننده است ارزیابی افراد در یک جامعه آماری بزرگ با تعداد شرکت کنندگان زیاد است. به این شاخص به عنوان یکی از شاخص‌های مهم وزن قابل توجهی باید داده شود.

۵- کیفیت برگزاری مراحل حضوری آزمون

اینکه آزمون در فضایی کاملاً شبیه فضای اصلی امتحان در شهر ما برگزار شود که بتوانیم شبیه‌سازی درستی داشته باشیم از فاکتورهای کلیدی می‌تواند باشد. بهتر است موسسه‌ای را انتخاب کنیم که آزمون‌های خود را در دانشگاه‌ها به جای مدارس برگزار می‌کند چرا که آزمون اصلی در دانشگاه‌های هر شهر برگزار می‌شود.

۶- کیفیت برگزاری مراحل آنلاین آزمون

اینکه صرفا اعلام شود که یک موسسه آزمون آنلاین و غیرحضوری هم دارد کفایت نمی‌کند. کیفیت برگزاری و پشتیبانی آزمون می‌تواند اهمیت ویژه‌ای در ارزیابی موسسه داشته باشد.

۷- دفترچه پاسخ‌نامه تشریحی آزمون آزمایشی

به هرحال آزمون آزمایشی می‌دهیم تا با ضعف‌های خودمان آشنا شویم. لازمه‌اش این است که به پاسخ تشریحی سوالات آزمون دسترسی داشته باشیم. برخی از موسسات پاسخ تشریحی‌های در حد کلید می‌دهند که به یادگیری افراد بعد از آزمون کمکی نمی‌کند. میزان توضیحات پاسخ‌‌ها و اشاره به نکاتی که سوال با آن حل شده است اهمیت زیادی برای انتخاب ما باید داشته باشد.

۸- اطلاع‌رسانی‌های دقیق و سریع

با توجه به اینکه در برنامه‌های ۶ ماهه امکان هر نوع تغییر برنامه‌ای وجود دارد لازم است موسسه مذکور اطلاع‌رسانی بسیار دقیق و سریع از طریق چندین مدیا داشته باشد.

۹- تیم طراحان سوال

اینکه کدام مدرس یا تیمی طراح سوالات چه درسی است نیز می‌تواند مهم باشد. لذا به این موضوع باید توجه شود.

پیشنهاد کافه تدریس برای آزمون‌‌های آزمایشی کنکور MBA

با توضیحات فوق زمان آن رسیده تا خودتان با تحقیق و پرس و جو ‌انتخاب درستی برای شرکت در آزمون آزمایشی موسسه انتخاب شده خود داشته باشید. کافه تدریس با توجه به ویژگی‌های یک آزمون استاندارد اقدام به همکاری با موسسه پژوهش برای برگزاری آزمون‌های آزمایشی برای کنکور کارشناسی ارشد رشته MBA کرده است.

برای شرکت در آزمون‌های مشترک کافه تدریس و پژوهش می‌توانید از لینک زیر اقدام کنید:

آزمون‌های آزمایشی کافه تدریس کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار

مطالب بیشتری در وبلاگ کافه تدریس بخوانید:

کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار MBA – بررسی کارنامه‌ها
کلاس آنلاین چه ویژگی‌هایی دارد؟ آنچه باید درباره کلاس آنلاین بدانید!