آقای مسلم عالی‌پور رتبه برتر کنکور رشته‌ی MBA سال ۹۷ می‌باشند که هم اکنون در رشته‌ی MBA در گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی دانشکده ی مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف مشغول به تحصیل هستند. در مصاحبه با رتبه برتر رشته MBA آقای مسلم عالی‌پور در مورد گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی در دانشگاه و بازار کار این گرایش اطلاعات مفیدی را در اختیار علاقه مندان به این رشته قرار می‌دهند.

در ادامه متن مصاحبه به همراه فایل صوتی آن در اختیار شما قرار می‌گیرد:

 

۱- خواهش میکنم یک معرفی اولیه داشته باشید تا بحثمون رو شروع کنیم.

سلام عرض میکنم خدمت همه ی دوستان. مسلم عالی پور هستم دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی MBA گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی دانشگاه شریف. در خدمتتون هستم.

۲- سوال اولم اینه که اصلا چی شد که گرایش منابع انسانی رو انتخاب کردید؟ چرا سراغ این گرایش رفتید و در این گرایش چه اتفاقی داره میفته توی دانشگاه شریف؟

خب بعد از اینکه کنکور MBA رو دادم خداروشکر رتبم جوری بود که میتونستم دانشگاه شریف رو بیارم. همونطور که میدونید توی این رشته دانشگاه خیلی مهم هستش و دانشگاه شریف خیلی خوب این کورس رو ارائه میکنه. بین گرایش هایی که وجود داشت، من خودم اول مالی و بازاریابی رو زده بودم و بعد از اون گرایش منابع انسانی رو زدم که گرایش منابع انسانی رو قبول شدم که خیلی گرایشی جذابی هست و من قبل از اینکه وارد این گرایش بشم توی ذهنم بود که به درس هایی مثل روانشناسی و درس هایی که ارتباط انسان ها رو باهم دیگه میسنجه علاقه دارم و وارد دانشگاه که شدم این گرایش بیشتر به سمت اینجور مسائل هست. در واقع یک سری درس هایی داره که اگه بخوایم ساده بگیم مسائل انسانی که توی کار باهاشون در ارتباط هستیم در این رشته بررسی می‌شن.

۳- در حال حاضر در دانشگاه چه واحد هایی پاس میکنید و جزئیات این گرایش چی هست؟

توی دانشگاه شریف رشته‌‌ی MBA، شما باید 48 واحد پاس کنید که بیشتر این واحد ها درس های عمومی هستن یعنی شما در تمام زمینه های MBA یادگیری دارید و مسائل مختلف مالی،بازاریابی و… رو یاد می‌گیرید ولی یک گرایش رو به صورت تخصصی یاد می‌گیرید که ما در گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی، درس هایی مثل رفتار سازمانی پیشرفته و منابع انسانی پیشرفته پاس میکنیم که به مسائلی مانند رهبری، انگیزش، مذاکره،حل تعارضات و سیستم حقوق پاداش می پردازند.

۴- یک سوال مهم که ممکن پیش بیاد اینه که چند درصد از واحد هاتون تخصصی و چند درصد واحد ها عمومی هستن؟

ما در 48 واحدی که داریم 36 واحد عمومی و 12 واحد تخصصی گرایش هست که میتونید از این 36 واحد عمومی میتونید از سبدی که برای شما ارائه می‌شود درس های دلخواه خود را در هر زمینه ای بردارید و 12 تخصصی مربوط به گرایش را باید پاس کنید.

۵- یعنی در واقع در دانشگاه با توجه به اینکه بخش عمده ای از واخد هایی که پاس میکنید از جنس عمومی هستند، گرایش های مختلف رشته ی MBA، یک اتفاق براشون میفته، حالا توی یکی از گرایش ها نسبت به بقیه دید بهتری پیدا میکنید. درسته؟

بله دقیقا. یعنی شما کل مسائل مربوط به MBA، رو یاد می‌گیرید ولی توی یک زمینه یه مقدار بیشتر
حرفه ای می‌شید.

مصاحیه با مسلم عالی پور رتبه برتر کنکور MBA
مصاحیه با مسلم عالی پور رتبه برتر کنکور MBA

۶- سوال بعدی اینه که با گرایش منابع انسانی بچه ها چه کاری میتونن بکنن؟ یعنی بازار کار این گرایش چطوره؟ و بچه توی چه پوزیشن هایی در سازمان ها جایگاه پیدا می‌کنند و چی کاره می‌شن و چقدر پتانسیل رشد دارن؟

گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی بازار کار گسترده و خوبی داره و اگر سرچ بکنید خیلی از پوزیشن های شرکت های مختلف مربوط به واحد منابع انسانی است و کار های گسترده ای انجام میده، مثل جذب و استخدام، آموزش کارکنان ، توسعه کارکنان و …. . همچنین شما هر شرکتی که مشاهده کنید یک یا چند نیروی منابع انسانی لازم دارند و بچه هایی که فارغ التحصیل میشن توی زمینه های مختلف سرکار میرن و خیلی هم موفق هستند.

۷- در مورد اپلای این رشته میتونید برامون توضیح بدید البته در دو بخش سوالم رو میپرسم اول در مورد اپلای برای کارشناسی ارشد و بعد از اون در مورد اپلای دکترا. آیا برای ادامه تحصیل همه ی گرایش های MBA رو میتونن اقدام کنن؟

در مورد اپلای ارشد، چون مثل PHD تخصصی نیست شما می‌تونید هر گرایشی که دوست دارید رو اقدام کنید و با توجه به این که در رشته ی MBA مسائل مختلی رو یاد می‌گیرید میتونید برای هر زمینه ای که علاقه دارید برای ارشد اپلای کنید. حالا اگه بخوام در مورد PHD توضیح بدم چون که در دنیا خیلی به صورت گسترده داره روی مسائل انسانی کار میشه، خیلی پوزیشن های مختلفی وجود داره. در زمینه هایی مثل رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی و رهبری و … بچه ها میتونن برای PHD اپلای کنند.

۸- سوال آخرم یه مقدار غیر متعارفه! میخوام بدونم اگر برگردی عقب ترجیح میدی مالی دانشگاه دیگه ای رو مثل امیرکبیر رو انتخاب کنی یا همین منابع انسانی شریف رو انتخاب میکنی؟

سوالتون جالب بود. من چیزی رو که در دانشگاه شریف می‌بینم و جوی که وجود داره رو خیلی دوست دارم و ارتباطی که بین بچه ها و اساتید وجود داره و اون فکری که بچه ها دارن خیلی قویه و گرایش ها واقعا فرق زیادی نمیکنند و همه ی بچه های MBA فارغ از گرایش باهم در ارتباط هستند و اگر برگردم باز هم همین دانشگاه رو انتخاب میکنم.

بسیار عالی. مرسی مسلم جان که وقت گذاشتی. بیشتر صحبت ها انجام شد حالا توی وبینار خیلی مفصل تر در مورد گرایش ها صحبت می‌کنیم . ازت تشکر میکنم و امیدارم که بتونیم توی آینده از اطلاعاتت کمک بگیریم و بیشتر استفاده بکنیم.

منم خیلی ممنونم از شما و آرزوی موفقیت میکنم برای همه ی دوستان.

 

فایل صوتی مصاحبه را میتوانید از اینجا بشنوید:

 

 

 

مصاحبه‌های بیشتری بخوانید:

مصاحبه با آقای پوریا اسدنژاد در مورد گرایش فناوری رشته MBA

مصاحبه با بهنام محمودیان رتبه برتر کنکور MBA