آقای سپهرعالی ‌پور رتبه برتر کنکور رشته‌ی MBA سال ۹۷ می‌باشند که هم اکنون در رشته‌ی MBA  دانشکده ی مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف مشغول به تحصیل هستند. در مصاحبه با رتبه برتر رشته MBA آقای سپهر عالی ‌پور در مورد گرایش‌های رشته MBA در دانشگاه و بازار کار این گرایش‌ها اطلاعات مفیدی را در اختیار علاقه مندان به این رشته قرار می‌دهند.

در ادامه متن مصاحبه در اختیار شما قرار می‌گیرد:

۱- خواهش میکنم یک معرفی اولیه داشته باشید تا بحثمون رو شروع کنیم.

سلام عرض میکنم خدمت همه ی دوستان. سپهر عالی پور هستم دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی MBA دانشگاه شریف. در خدمتتون هستم.

۲- چی شد که گرایش استراتژی رشته MBA رو انتخاب کردید؟ چرا سراغ این گرایش رفتید و در این گرایش چه اتفاقی داره میفته توی دانشگاه شریف؟

خب بعد از اینکه کنکور MBA رو دادم خداروشکر رتبم جوری بود که میتونستم دانشگاه شریف رو بیارم. همونطور که میدونید توی این رشته دانشگاه خیلی مهم هستش و دانشگاه شریف خیلی خوب این کورس رو ارائه میکنه. بین گرایش هایی که وجود داشت، من خودم اول مالی و بازاریابی رو زده بودم و بعد از اون گرایش استراتژی رو زدم که گرایش استراتژی رو قبول شدم که خیلی گرایشی جذابی هست و در مورد استراتژی‌های کلان یک بنگاه اقتصادی تا استراتژی‌های شرکت‌ها و در سطح پایین تر استراتژی‌های عملیاتی صحبت میکنه و یک دید مدیریتی به فرد میده. همچنین این امکان رو داره که با گرایش‌های دیگه ترکیب شه.

۳- در حال حاضر در دانشگاه چه واحد هایی پاس میکنید و جزئیات این گرایش چی هست؟

توی دانشگاه شریف رشته‌‌ی MBA، شما باید ۴۸ واحد پاس کنید که بیشتر این واحد ها درس های عمومی هستن یعنی شما در تمام زمینه های MBA یادگیری دارید و مسائل مختلف مالی،بازاریابی و… رو یاد می‌گیرید ولی یک گرایش رو به صورت تخصصی یاد می‌گیرید که ما در گرایش استراتژی، درس هایی مثل مدیریت استراتژیک و پیاده سازی استراتژی و همچنین مدیریت تحول رو پاس میکنیم که به مسائلی مانند چگونگی تدوین و اجرای استراتژی‌ها به صورت کلان و به صورت عملیاتی میپردازه.

۴- یک سوال مهم که ممکن پیش بیاد اینه که چند درصد از واحد هاتون تخصصی و چند درصد واحد ها عمومی هستن؟

ما در ۴۸ واحدی که داریم ۲۴ واحد عمومی و ۲۴ واحد تخصصی گرایش هست که میتونید از این ۲۴ واحد از سبدی که برای شما ارائه می‌شود درس های دلخواه خود را در هر زمینه ای بردارید و فقط ۶ الی ۹ واحد تخصصی اجباری هست که باید پاس کنید.

۵- یعنی در واقع در دانشگاه با توجه به اینکه بخش عمده ای از واحد هایی که پاس میکنید از جنس عمومی هستند، گرایش های مختلف رشته ی MBA، یک اتفاق براشون میفته، حالا توی یکی از گرایش ها نسبت به بقیه دید بهتری پیدا میکنید. درسته؟

بله دقیقا. یعنی شما کل مسائل مربوط به MBA، رو یاد می‌گیرید ولی توی یک زمینه یه مقدار بیشتر
حرفه ای می‌شید.

۶- سوال بعدی اینه که با گرایش‌های مختلف بچه ها چه کاری میتونن بکنن؟ یعنی بازار کار این گرایش‌ها چطوره؟ و بچه توی چه پوزیشن هایی در سازمان ها جایگاه پیدا می‌کنند و چی کاره می‌شن و چقدر پتانسیل رشد دارن؟

رشته MBA از لحاظ گستردگی بسیار گسترده هست و شما وقتی وارد این رشته میشید تقریبا میشه گفت توی هر زمینه‌ای در یک سازمان میتونید وارد بشید و پیشرفت کنید. مثال‌هایی رو عرض میکنم که بیشتر موضوع باز بشه البته با هرگرایشی وارد دانشگاه بشید میونید تو زمینه دلخواه برید و کار کنید:

گرایش مالی: مدیر یا کارشناس مالی یک شرکت، کارشناس بازار سرمایه، کارشناس سرمایه‌گذاری ، انواع پوزيشن‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری، کارگزاری‌ها، شرکت‌های تامین سرمایه و …
گرایش بازاریابی: کارشناس بازاریابی هر شرکتی، کارشناس تبليغات، مدير و کارشناس دیجیتال مارکتینگ، کارشناس محتوا و کارشناس شبکه‌های اجتماعی و…
گرایش استراتژی: مدیر برنامه‌ریزی یک شرکت، کارشناس طراحي مدل کسب و کار ، مشاوره مديریت و پوزیشن‌های مدیریتی و مدیرعاملی یک سازمان.
گرایش عملیات: مدیر عملیات ، مدیر توسعه محصول و انواع پوزیشن‌های موجود در عملیات اصلی هر شرکتی
گرایش منابع انسانی: مدیر و کارشناس منابع انسانی هر شرکتی ، مدیر جذب و استخدام، کارشناس جبران خدمات و …
گرایش فناوری: مدیر توسعه محصول، مديريت دانش، مدير بازاريابي… اين گرايش تا حدودي ترکيبي از گرايش‌های عملیات و بازاریابی است.

۷- در مورد اپلای این رشته میتونید برامون توضیح بدید البته در دو بخش سوالم رو میپرسم اول در مورد اپلای برای کارشناسی ارشد و بعد از اون در مورد اپلای دکترا. آیا برای ادامه تحصیل همه ی گرایش های MBA رو میتونن اقدام کنن؟

در مورد اپلای ارشد، چون مثل PHD تخصصی نیست شما می‌تونید هر گرایشی که دوست دارید رو اقدام کنید و با توجه به این که در رشته ی MBA مسائل مختلی رو یاد می‌گیرید میتونید برای هر زمینه ای که علاقه دارید برای ارشد اپلای کنید. حالا اگه بخوام در مورد PHD توضیح بدم چون در دنیا علاقه زیادی به رشته‌های مدیریتی وجود داره اپلای این رشته یک مقدار سخت‌تر از مهندسی هست. ولی در رشته‌های زیر به نظرم به ترتیب برای اپلای بهتر هستن.
حوزه مالی- حوزه عملیات- حوزه استراتژی- حوزه فناوری-حوزه بازاریابی

یخوام بدونم اگر برگردی عقب ترجیح میدی مالی دانشگاه دیگه ای رو مثل امیرکبیر رو انتخاب کنی یا با توجه به رتبه برتر MBA بودن همین استراتژی شریف رو انتخاب میکنی؟

سوالتون جالب بود. من چیزی رو که در دانشگاه شریف می‌بینم و جوی که وجود داره رو خیلی دوست دارم و ارتباطی که بین بچه ها و اساتید وجود داره و اون فکری که بچه ها دارن خیلی قویه و گرایش ها واقعا فرق زیادی نمیکنند و همه ی بچه های MBA فارغ از گرایش باهم در ارتباط هستند و اگر برگردم باز هم همین دانشگاه رو انتخاب میکنم.

بسیار عالی. مرسی سپهر جان که وقت گذاشتی. بیشتر صحبت ها انجام شد حالا توی وبینار خیلی مفصل تر در مورد گرایش ها صحبت می‌کنیم . ازت تشکر میکنم و امیدارم که بتونیم توی آینده از اطلاعاتت به عنوان رتبه برتر رشته MBA کمک بگیریم و بیشتر استفاده بکنیم.

منم خیلی ممنونم از شما و آرزوی موفقیت میکنم برای همه ی دوستان.

مصاحبه‌های بیشتری بخوانید:

مصاحبه با آقای پوریا اسدنژاد در مورد گرایش فناوری رشته MBA

مصاحبه با بهنام محمودیان رتبه برتر کنکور MBA