در این مقاله قصد داریم با بررسی کتاب‌های مربوط به منابع ریاضی عمومی کنکور MBA ،داوطلبان این رشته را برای تصمیم‌گیری بهتر راهنمایی کنیم.

قبل از معرفي منابع پيشنهادی بايد به اين سوال جواب داد. آيا من بايد منابع مرجع دانشگاهي را هم بخوانم؟ مثال براي رياضي بشينم کتاب توماس يا آدامز را بخونم؟ يا براي زبان بشينم کتاب‌هاي 504، تافل يا لانگمن رو بخونم؟ آيا لازم است براي جيمت آزمون‌هاي GMAT اينترنشنال رو مرور کنم؟

جواب همه سوالات فوق خير است. بادمان باشد ما فرصت نداريم خودمان مجدداً چرخ را اختراع کنيم. يک يا چند مدرس که کارشان اين است پيش از اين نشسته‌اند، تمام مراجع را جلو خودشان گذاشته‌‌اند و با شناخت کاملي از روندهاي منطقي تست‌هاي کنکور دارند کتابي ويژه کنکور نوشته‌اند و لازم است ما کتاب کنکوري بخونيم تا زمان را نکشيم. اين چرخ اختراع شده است و فقط کافي است از آن بهره‌برداري کنيم.

در ادامه تلاش شده است در فضايي کاملا عادلانه تمامي منابع موجود منابع ریاضی عمومی کنکور MBA را معرفي نماييم، در مقالات ديگري حتما بررسي و نقد ويژه براي تک تک اين منابع خواهيم داشت.

منابع ریاضی عمومی کنکور MBA چه کتاب‌هایی هستند؟

حتما مي‌دانيد کتاب‌هاي مرجعي مانند توماس، آدامز، ليتهلد، بويس، آپوستل به عنوان قديمي‌ترين و مشهورترين کتاب‌هاي مرجع رياضي عمومي۱و۲ هستند ولي قرار نيست اين کتاب‌ها به ما براي آماده شدن براي آزمون ارشد کمکي بکنند. برای موفقیت در کنکور ارشد ما بايد يکسری کتاب‌هاي کنکور مطالعه کنيم که در ادامه اين کتاب‌ها معرفي شده‌اند.

کتاب‌های درس و تست ریاضی عمومی ۱و۲:

در ابتدای مسیر کنکور MBA باید برای درس ریاضی کتابی را انتخاب کنیم که با داشتن درسنامه روان و کامل، مطالب را به ما آموزش دهد. برای یادگیری درس ریاضی عمومی۱و۲ سه کتاب شناخته شده در بازار وجود دارد.

کتاب ریاضی عمومی رضا شکرزاد

کتاب ریاضی عمومی۱ و ریاضی عمومی۲ نوشته “رضا شکرزاد” انتشارات کتابخانه فرهنگ که برای ریاضی۱ جلد زرد و برای ریاضی۲ جلد سبز رنگ دارد.

منابع کنکور MBA-ریاضی عمومی۱ رضا شکرزاد
ریاضی عمومی۱ رضا شکرزاد
منابع کنکور MBA-ریاضی عمومی ۲ رضا شکرزاد
ریاضی عمومی ۲ رضا شکرزاد

برای آشنایی بیشتر با کتاب‌های رضا شکرزاد میتوانید از سایت ایشان دیدن فرمایید:

وبسایت ریاضی عمومی رضا شکرزاد

در این کتاب‌ها تلاش شده با بیان ساده و قابل فهم، حجم مناسب نسبت به سایر کتاب‌ها و تعداد تست محدودتر مطالب تا حد ممکن تشریح گردد. این کتاب برای همه داوطلبان MBA به عنوان کتابی که در ابتدا باید بخوانند توصیه می‌شود. البته ایرادی که به این کتاب وارد است این است که با وجود اینکه ۱۰۰ درصد مطالب را پوشش داده ولی هم به روز شده نیست هم تعداد تست آن در حد متوسط است و نیاز به کتاب‌های مکمل تست دارد.

کتاب ریاضی عمومی مسعود آقاسی

کتاب دومی که مورد بررسی قرار می‌دهیم جلد اول ریاضی۱ و جلد اول ریاضی۲ نوشته “مسعود آقاسی” انتشارات نگاه دانش است.

ریاضی عمومی۱ مسعود آقاسی
ریاضی عمومی۱ مسعود آقاسی
ریاضی عمومی۲ مسعود آقاسی
ریاضی عمومی۲ مسعود آقاسی

نکته‌ی مهمی که در مورد این کتاب‌ها وجود دارد این است که حجم هر دو کتاب بالاست ولی تعداد تست طبقه‌بندی زیادی دارند. ایرادی که به این کتاب‌ها وارد است این است که با بیانی سنگین نوشته شده و همچنین تست‌های آن برای حدودا ۲۰ سال پیش است (تا کنکور ۸۲ را دارد). نکته‌ی مهمی که در این‌باره وجود دارد این است که از همان ابتدای مسیر تلاش کنیم تست‌های سال‌های اخیر را بزنیم تا با تیپ سوالات سوال‌های اخیر آشنایی کامل داشته باشیم. عموما بازخوری که داوطلب‌ها در مورد این کتاب می‌دهند این است که با اینکه کتاب کامل است و در پایان فصول نکته و جمع‌بندی دارد ولی با نثر کتاب مشکل دارند و خیلی از داوطلبینی که مطالب را به کلی فراموش کردند و یا کلا پایه ریاضی خوبی ندارند از این کتاب نمی‌توانند به‌خوبی بهره برداری کنند.

کتاب ریاضی عمومی مدرسان شریف

کتاب سوم کتاب نوشته “حسین نامی” انتشارات مدرسان شریف است. کتاب ریاضی۱ و کتاب ریاضی۲ در قطع رحلی (بزرگ) با تعداد صفحات بسیار زیاد است. که البته نثر کتاب روان‌تر است و تلاش شده تا پوششی بر نثر کتاب ریاضی عمومی مسعود آقاسی باشد.

 ریاضی عمومی مدرسان شریف
ریاضی عمومی مدرسان شریف

در هر صورت این کتاب تعداد تست کمتری از کتاب آقای آقاسی و تعداد بیشتری از کتاب آقای شکرزاد دارد.نثر کتاب قابل فهم و روان است و برای خواننده مناسب به نظر می‌رسد. مشکل این کتاب حجم بالای آن برای ریاضی یک و دو است که گاهی اوقات دانشجویان خسته می‌شوند و نمی‌توانند این کتاب را کامل مطالعه کنند. قیمت‌های گران کتاب‌های یاد شده هم یکی دیگر از مشکلات آن است.

کتاب نوشته “مهندس مهدیان” انتشارات سری عمران یکی از گزینه‌ها می‌تواند باشد که با وجود اینکه هم نثر خوبی دارد هم تعداد تست قابل قبول ولی پوشش 100 درصدی مطالب را ندارد.

همانطور که متوجه شدید کتاب‌های موجود درس و تست در بازار کتاب به تنهایی کفایت نمی‌کنند و هر کدام ایراداتی دارند و لازم است برای کسانی که قصد دارند خودشان مطالعه کنند یا به اصطلاح (self study) کنند از دو کتاب به عنوان مکمل استفاده کنند.

کتاب‌های نکته و تست ریاضی عمومی۱و۲:

کتاب “۳۰۰ تست” ریاضی۱ و “۳۰۰ تست” ریاضی۲ نوشته “رضا شکرزاد” نشر سری عمران که تلاش شده در آن با تعداد تست مشخص در قالب حجمی بسیار کم، پوشش 100 درصدی مطالب برای جمع‌بندی و نکته و تست صورت بگیرد که موفق هم بوده است.

کتاب ۳۰۰ تست ریاضی رضا شکرزاد
کتاب ۳۰۰ تست ریاضی رضا شکرزاد
جلد سوم ریاضی عمومی مسعود آقاسی
جلد سوم ریاضی عمومی مسعود آقاسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کتاب دوم کتاب‌های جلد دوم و سوم “مسعود آقاسی” است که نشر نگاه دانش است. این کتاب‌های مملو از تست‌های جامع به تفکیک ریاضی ۱و۲ از سال‌ ۸۳ تا ۹۷ است که برای داوطلبانی که قصد دارند تا روز امتحان یک بانک تست داشته باشند کافی است. تنها مشکل این کتاب‌ها این است که تعداد زیادی از پاسخ‌ها رو به سایر جلدها ارجاع می‌دهد و برای اینکه درس بخوانید لازم است ۵ جلد کتاب را روبروی خود بگذارید و دائما در این کتاب‌ها رفت و برگشت کنید. ولی باز هم شاید چاره‌ای نباشد چون همه کتاب‌ها ضعف‌های خاص خود را دارند.

نظر و سوالات خود را در مورد منابع کنکور MBA و درس ریاضی عمومی۱و۲ می‌توانید در قسمت نظرات بنویسید.

مقاله‌های پیشنهادی کنکور MBA در وبلاگ کافه تدریس:
دانلود سوالات کنکور MBA در 17 سال اخیر

معرفی دانشگاه‌های کشور در رشته MBA