دوره‌ MBA که در دانشگاه‌های ایران با نام رشته مدیریت کسب و کار شناخته می شود یکی از جذاب ترین رشته‌های دانشگاهی دنیا می‌باشد. در ادامه به معرفی اجمالی و دلایل جذاب بودن و پرطرفدار بودن این رشته در ایران و جهان میپردازیم.

برای آشنایی بیشتر شما با فضای دوره MBA با مثالی ادامه میدهیم. شرکت دیجی کالا ابتدا یک سایت برای معرفی و بررسی گوشی های تلفن‌ همراه بود و سایت‌های بسیاری مشابه آن وجود داشت که به بررسی و مقایسه‌ی تلفن‌های همراه و ابزارهای دیجیتال می‌پرداختند. دلیلی که باعث خاص شدن و توسعه ی کسب و کار دیجی کالا شد استفاده از علم و مهارت های بیزنس بود . امروز توسعه این شرکت را به وضوح مشاهده میکنیم که تبدیل به بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران شده است.

مثالی دیگر از شرکت‌هایی که در حوزه‌ی کسب و کار رشد کرده اند، شرکت های تاکسی اینترنتی مانند اسنپ و تپسی هستند که امروز در سرتاسر ایران شناخته شده‌اند و کمتر کسی را میشناسیم که نام آنها را نشنیده باشد یا از سرویس این شرکت‌ها استفاده نکرده باشد. به طور کلی امروز مدیریت کردن یک استارت آپ یا یک شرکت بزرگ نیازمند داشتن علم و مهارت‌های زیادی از جمله مهارت‌های مالی، بازاریابی و … می‌باشد. در دوره MBA دانشجویان با بررسی کسب و کارهای بزرگ و شناخت علوم کاربردی در این زمینه، توانایی خود را در این حوزه افزایش داده و آماده ورود به بازار کار می‌شوند.

چرا MBA ؟

احتمالا بیشتر خوانندگان این متن دانشجویان یا فارغ التحصیلان رشته‌های فنی مهندسی هستند، به احتمال زیاد اکثر آن ها هم علاقه‌ی خود را به این رشته‌ها از دست داده اند و یا نگران آینده‌ی شغلی رشته‌ی خود هستند. با توجه به افزایش ظرفیت دانشگاه‌های کشور در رشته های فنی مهندسی و افزایش خروجی مهندس از دانشگاه‌ها و همچنین رکود اقتصادی و صنعتی نبودن کشور، نا امیدی محسوسی در بین دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته‌ها دیده می‌شود. رشته‌ی MBA برای این افراد پاسخ مناسبی است. فرصت‌های شغلی زیاد، دروس جذاب و کاربردی و مهارت‌های به‌روز بخشی از ویژگی های این رشته‌ی دانشگاهی است.

واژه‌ی MBA مخفف عبارت Master of business administration می‌باشد که ترجمه ی دقیق آن مدیریت کسب و کار است. هم چنان که از نام آن پیداست این رشته در مورد ایجاد و مدیریت کردن یک کسب و کار است. در دوره‌ MBA دانشجویان با تمام مهارت ها و دانسته های لازم برای مدیریت یک کسب و کار آشنا می شوند .بسیاری از دانشجویانی که در ایران این رشته را تحصیل میکنند در داخل کشور به ایجاد استارت آپ های شخصی و توسعه ی کسب و کار‌های خود فکر میکنند.

MBA و سابقه کار؟

بخش دیگری از افرادی که ممکن است در مسیر MBA خواندن قرار بگیرند، شاغلین هستند. MBA فرصتی است که به سازمان و کسب و کار خود به عنوان یک مدیر از زاویه‌دید‌های مختلف و عینک‌های متفاوت نگاه کنید. یکی از شرایطی که کیفیت دوره را بالا می‌برد داشتن سابقه‌کار می‌باشد. هرچند در دانشگاه‌های کشور داشتن سابقه‌ی کار الزامی ندارد ولی این تجربه‌ی بودن در محیط کاربسیار به یادگیری مسائل مختلف در رشته MBA کمک می‌کند. زمانی که شما دارای سابقه‌ی کاری در سازمان های مختلف باشید بهتر مسائل مختلف مرتبط با شرکت را درک می‌کنید و ارتباط بهتری با دروس برقرار خواهید کرد.

با ورود به دانشگاه در رشته‌ی مدیریت کسب وکار، شما می‌توانید گرایش خود را در این رشته برای مطالعه‌ی تخصصی انتخاب کنید و با توجه به بازار کار مورد نظر و علاقه‌ی شخصی در ادامه‌ی مسیر به سمت گرایش مورد نظر خود حرکت کنید.

در طول دوره‌ی MBA، دروس مختلفی مانند: مدیریت مالی، مدیریت بازاریابی، مدیریت استراتژیک،مدیریت منابع انسانی و… ارائه می‌شوند. جذابیت این رشته بیشتر از این جهت است که تمام دروس به صورت کاربردی ارائه می‌شوند و بیشتر از آن که جو آکادمیک باشد، جو بیزنسی و کاری است.

نکته قابل توجه در مورد این رشته در ایران این است که بیشتر دانشجویان این رشته در نهایت در داخل کشور در کسب و کار‌های مختلف مشغول به کار می‌شوند و تعداد کمی از آن‌ها به سمت اپلای و ادامه تحصیل در خارج از کشور می‌روند.

با توجه به این که در حال حاضر بیشتر متقاضیان این رشته دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی هستند، ما در مقاله‌ی دیگری در مورد تغییر رشته صحبت کرده ایم. در این مقاله‌ ما به دلایل و شرایط تغییر رشته پرداخته ایم.

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد(بخش اول)

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد (بخش دوم)