در این مقاله قصد داریم با تحلیل چند کارنامه‌ کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار MBA سال ۹۷ به بررسی تاثیر معدل و دروس ریاضی، جیمت و زبان را روی رتبه داوطلبان بپردازیم.
کارنامه‌های زیر را احتمالا در اینترنت ندیده‌اید. به همت دوستانتان که در سال ۹۷ رتبه برتر رشته MBA شده‌اند برای این وبلاگ تهیه شده است. امیدوارم این مقاله کمکی باشد برای برنامه‌ریزی هرچه دقیق‌تر و انگیزه‌ای برای صرف انرژی بیشتر جهت کسب موفقیت.

بررسی کارنامه‌ کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار MBA

همانگونه که در عکس مشاهده می‌کنید،در این قسمت کارنامه رتبه ۶،۱۲ و ۲۷ کنکور MBA قرار داده شده است و در ادامه به بررسی و تحلیل این کارنامه‌ها می‌پردازیم.

بررسی کارنامه کنکور MBA
بررسی کارنامه کنکور MBA

مقایسه ۳ کارنامه منتخب اول کنکور MBA:

  •  برای فارغ‌التحصیلان هر دانشگاه یک ضریب تعریف شده است که به معدل افراد اعمال می‌شود و معدل موثر آنها تعیین می‌شود. با اولین نگاه به کارنامه فوق و کارنامه‌های بعدی مشاهده می‌کنید که رتبه‌های برتر لزوماً معدل‌های آنچنانی نداشته اند به علاوه با بررسی نمره دروس متوجه میشویم که معدل موثر خیلی افراد را جابه‌جا نمی‌کند.
  • جی مت: با مقایسه نمره‌های رتبه‌های فوق میتوانیم به خوبی به اهمیت دروس پی ببریم. رتبه ۶ و ۲۷ را مقایسه کنید. رتبه ۲۷ فقط چهار درصد درس ریاضی را کمتر از رتبه ۶ زده است ولی ۲۱ رتبه اختلاف دارند. دلیل اصلی درس جی مت است. درصد جی مت بالای ۶۰ درصد میتوان گفت تا حدودی شرط لازم رتبه تک رقمی شدن است. و درصد جی مت بالای ۵۰ شرط لازم رتبه دو رقمی خوب شدن است. (این موضوع رو در سایر کارنامه ها هم میتوانید ببینید)
  • زبان: به خوبی میتونید از کف قابل قبول زبان در مقایسه کارنامه‌های رتبه‌های ۶ و ۱۲ پی ببرید. ببینید رتبه ۱۲ با اینکه زبان بسیار بهتری از رتبه ۶ دارد (بالای ۵۰ زدن درس زبان در کنکور mba کار سختی است) ولی رتبه ۲ مرتبه بدتر دارد دلیلش رو میتونید در نمره ریاضی ببینید. برای جمع‌بندی زبان شاید بتوان گفت نمره ۵۰ شرط لازم رتبه تک رقمی است (اگر بیشتر بتوانید بزنید چه بهتر ولی ترکیبش با ریاضی و جی مت مهم هست).
  • ریاضی: همانطور که بالا هم دیدیم، ریاضی درس تعیین کننده ای برای ماندن در رقابت رتبه اولی هاست. ۹۶.۶۷ یعنی ۱ غلط در ۳۰ سوال برای رتبه ۶. جالب است بدانید به نظر میرسد در سال های اخیر درصد بالای ۹۰ ریاضی شرط لازم برای رتبه تک رقمی شدن است. البته مشاهده میکنید که درصد بالای ۸۰ رتبه ۱۲ (دو رقمی عالی) آورده و استرس نگیرید.
  • مشاوره ریاضی: اگر برای ریاضی وقت و انرژی خوب بگذارید تضمین شده میتوانید بالای ۸۰ بزنید.

همانگونه که در عکس مشاهده می‌کنید،در این قسمت کارنامه رتبه ۴۲،۳۵ و ۵۳ کنکور MBA قرار داده شده است و در ادامه به بررسی و تحلیل این کارنامه‌ها می‌پردازیم.

بررسی کارنامه کنکور MBA
بررسی کارنامه کنکور MBA

-مقایسه ۳ کارنامه منتخب دوم کنکور MBA:

  •  معدل: همچنان با مشاهده معدل‌های موثر میتوانید ببینید خیلی هم اوضاع برای کسانی که معدل های ۱۳و ۱۴و ۱۵دارند بد نیست. این افراد اصلا نگران نباشند و تمرکزشان رو روی نمره بهتر گرفتن در ۳درس بگذارند که معدل را به راحتی جبران میکند.
  • جی مت: نمره جی مت سرنوشت ساز است. یعنی فرض کنیم با کسب نمره بالای 80 ریاضی تونستید در گرید رتبه های دو رقمی قرار بگیرید! بعد از آن جی مت تعیین میکند رتبه دو رقمی شما چند باشد. این موضوع را میتوانید با مقایسه بین کارنامه ها بخوبی متوجه شوید.
  • زبان: چون در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار MBA کلا سه درس وجود دارد شما شانس این را ندارید که درسی راحذف کنید. قطعا رتبه ۵۳ اگر زبان را حداقل میتوانست ۲۰ درصد بزند رتبه اش نزدیک تک رقمی ها میشد. زبان را دست کم نگیرید.
  • ریاضی: اگر شما نتوانید ریاضی را بالای ۸۰ درصد بزنید باید بیخیال رتبه های عالی دورقمی یا تک رقمی شوید! ریاضی شرط لازم بازی داده شدن شما در بین رتبه های تک رقمی است. البته با ریاضی بالای ۷۰ میتوانید در بین رتبه های ۵۰ تا ۱۰۰ و ریاضی بالای ۶۰ میتوانید در بین رتبه های بین ۱۰۰تا ۲۰۰ رقابت کنید.
  • مشاوره ریاضی: نمره ۶۰ درصد برای ریاضی رشته MBA مثل آب خوردن است! مثل اینکه از شش متری دروازه خالی را گل کنی! یعنی اگر کسی رشته MBA شرکت کرد و نتونست بالای ۶۰ بزند کار به مراتب پیچیده تری انجام داده!

جمع‌بندی بررسی کارنامه‌ کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار MBA

خلاصه چیزی که از کارنامه‌ها می‌شود برداشت کرد این است که، شما برای کسب رتبه های زیر ۵۰ به ریاضی بالای ۸۰ درصد، جی مت بالای ۵۵ درصد و زبان بالای ۳۰ درصد نیاز دارید. به معدل موثر خیلی فکر نکنید چون سرنوشت شما دست معدل نیست (معمولا 90 درصد داوطلبها در یک رنج هستند و مزیت محسوب نمی‌شود).

البته این نکته هم مهم است که بر خلاف دو درس ديگر فاصله ي بين هدف گذاري و آنجه محقق مي شود در زبان بسيار بيشتر است. يعني کسي براي 90 زدن رياضي مي رود مي تواند 90 بزند ولي براي زبان با توجه به زمان محدودي که درس هاي ديگر نيز بخشي از آن را گرفته اند و ماهيت درس و نبود سرفصل مشخص براي 30 زدن بايد هدف خود را 60 تعريف کند.

مشاوره نهایی: یکی از راه های یادگیری کامل و اصولی دروس کنکور MBA استفاده از کلاس‌های آنلاین می‌باشد ما از قبل در وبلاگ کافه تدریس در مورد کلاس‌های آنلاین مقاله ای را نوشته ایم(کلاس آنلاین چه ویژگی‌هایی دارد؟).

در دپارتمان MBA کافه تدریس ما با برنامه‌ریزی و برگزاری کلاس‌های آنلاین بهترین اساتید ریاضی، جی مت و زبان کشور را در کنار دانشجویان قرار داده ایم تا با کیفیت بالا بتوانیم در ایجاد فرصت آموزشی برابر برای همه‌ی دانشجویان سهمی داشته باشیم. کافه تدریس با برگزاری کلاس‌های آنلاین بعد مسافت را از بین برده است و با برنامه‌ریزی دقیق تا روز کنکور در کنار شما خواهد بود.

بیشتر بخوانید:
مصاحبه با آقای مسلم عالی‌پور رتبه برتر رشته MBA

برنامه ریزی کنکور MBA با اکسل هوشمند