شرایط موفقیت در کنکور ارشد مدیریت چیست؟ قبول در کنکور کارشناسی ارشد یکی از مرحله‌های مهم زندگی خیلی از داوطلبان است. قبولی در کنکور ارشد یک پروژه نسبتاً طولانی‌مدت است؛ از این جهت که ممکن است برای قبولی در آن میان ۳ تا ۹ ماه تلاش کنید. بخش زیادی از داوطلبان کنکور از تابستان شروع به مطالعه می‌کنند. این پروژه به شناخت درست و مدیریت نیاز دارد تا از مسیر اصلی و درست خود منحرف نشود. در این مطلب درک خواهیم کرد که موفقیت در کنکور نیازمند چه شرایط و رعایت چه مواردی است.

کنکور همه چیز است؟

اگر به زمان کنکور کارشناسی خود بازگردید، خواهید دید که آن زمان هم تصور می‌کردید بعد از کنکور همه‌چیز متفاوت است. قبل از اینکه کنکور را آن‌قدر بزرگ کنید که دیگر نتوانید حریف آن شوید، بدانید کنکور بخش مهمی از زندگی شما خواهد بود، نه همه‌ی زندگی‌تان؛ بنابراین اولین شرط گذر از این مرحله داشتن ذهنیت درست درمورد آن است.

این مطلب قرار است تمامی جوانب آمادگی کنکور را بررسی کند؛ پس ابتدا با ذهنیت و نگرش شما به کنکور شروع خواهیم کرد.

فرق نمی‌کند هدف شما از شرکت در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت چیست؛ افزایش حقوق و موقعیت شغلی بهتر، داشتن یک مدرک تحصیلی بالاتر، علاقه به تحصیل و پژوهش یا تدریس در دانشگاه؛ حتی اگر با هدف به‌تأخیرانداختن خدمت سربازی هم به کنکور وارد شوید، باید بدانید که این فرایند همه‌ی زندگی شما نیست.

بله بخش مهمی از مسیر شما را شکل می‌دهد، ولی اگر زندگی خود را به این کنکور گره بزنید، حتی اگر رتبه‌ی خوبی کسب کنید، آسیب خواهید دید.

شاید بعد از چند سال به این نتایج برسید، اما اگر همین امروز این نگرش را داشته باشید، قطعاً در زندگی چندین قدم از رقبای خود جلو خواهید بود.

کنکور را به‌دید یک پروژه‌ی مهم ببینید که ممکن است شرایط خوبی برای شما ایجاد کند؛ در این صورت از خواب، خوراک و زندگی عادی، خود را محروم نمی‌کنید، به سلامتی خود بیشتر اهمیت می‌دهید و با استرس و مطالعه‌ی بیش‌ازحد به بدن و چشمان خود آسیب نخواهید زد. درنهایت بعد از کنکور هم یک انسان سالم و موفق خواهید بود.

بنابراین قبل از هرچیزی بدانید که در طول مدت آمادگی برای کنکور حتماً خواب مناسب داشته باشید، تغذیه‌ی درست را رعایت کنید، استرس را کم کنید و با آرامش به مسیر ادامه دهید.

برای گرفتن نتیجه بهتر در این مسیر پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را هم مطالعه کنید:

۷ عادت رتبه برترها را بشناسید!

شناخت فضای کنکور کارشناسی ارشد مدیریت

رقابت در فضای مبهم و درحالی‌که شناختی از محیط و رقبای خود ندارید امکان‌پذیر نیست. پس قبل از اینکه خرید کتاب و کلاس و مطالعه را شروع کنید زمانی را برای شناخت کنکور کارشناسی ارشد مدیریت و وضعیت رقابت در آن صرف کنید.

کنکور ارشد مدیریت از یک جامعه‌ی آماری جالب تشکیل شده‌ است. طبق آمار نزدیک به ۶۰ درصد داوطلبان این رشته فارغ‌التحصیلان دیگر رشته‌ها هستند، از علوم پایه گرفته تا دانش‌آموختگان رشته‌های مهندسی؛ پس شما قرار است با داوطلبانی رقابت کنید که اکثر آن‌ها درمورد رشته‌ی مدیریت اطلاعات عمیقی ندارند.

از طرفی مجموعه‌ی مدیریت از ۱۵ رشته، بیش از ۵۰ گرایش و ۱۶ درس مختلف تشکیل شده است. وجود دروس مشترک میان رشته‌های محتلف به این می‌انجامد که داوطلبان هم‌زمان در چند رشته‌ی متفاوت رقابت کنند و در هر یک از این رشته‌ها رتبه‌ای کسب کنند.

در این کنکور هر کس استراتژی مطالعاتی خود را دارد. ممکن است فردی یک یا دو درس را حذف کند یا داوطلبی یک درس بیشتر مطالعه کند تا در سه رشته به‌طور هم‌زمان رقابت کند؛ پس باید فضای کنکور مدیریت و فضای رقابت را بشناسید تا استراتژی مناسب خود را انتخاب کنید. برای آشنایی بیشتر با کنکور ارشد مدیریت این مطالب را مطالعه کنید:

کنکور کارشناسی ارشد مدیریت را به‌صورت جامع بشناسید

گرایش‌های رشته مدیریت در کارشناسی ارشد را بشناسید

برنامه‌ریزی، مهم‌ترین اصل موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت

شما قرار است دانشجوی رشته‌ی مدیریت باشید؛ پس مدیریت‌کردن را از همین فرایند آمادگی کنکور آغاز کنید. این کار یکی از شرایط موفقیت در کنکور ارشد مدیریت است.

حتماً این جمله را بارها شنیده‌اید که در فرایند کنکور آهسته و پیوسته قدم بردارید. بله* کنکور کارشناسی ارشد یک مسیر است که باید به‌بهترین شکل آن را مدیریت کنید.

ابتدا باید ببینید که چه درس‌هایی را قرار است مطالعه کنید؟ از چه زمانی مطالعه را شروع می‌کنید و برای چه هدفی تلاش می‌کنید؟ برای مثال، بخش زیادی داوطلبانی که از تابستان مطالعه‌ی خود را شروع می‌کنند در ماه‌های اول مطالعه‌ی زیادی دارند، اما در ماه‌های پایانی، به‌دلیل خستگی زیاد، نمی‌توانند زمان مناسبی را به مطالعه اختصاص دهند. برخی از دروس به مطالعه‌ی بیشتری نیاز دارند، مانند ریاضی، تحقیق در عملیات، آمار و… برخی از درس‌ها هم زمان کمتری می‌گیرند، مانند اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام.

پس با توجه به درس‌هایی که انتخاب می‌کنید یک برنامه‌ی مطالعاتی منظم و مناسب انتخاب کنید تا بتوانید آن را برای چند ماه حفظ کند، به‌طوری که نه بیش‌ازحد خسته شوید، نه از رقابت جا بمانید.

تلاش و ساعت مطالعاتی درست

حتماً برنامه‌ریزی با عمل است که نتیجه‌ی مناسبی خواهد داشت. برای تسلط بر درس‌های نسبتاً متنوعی که رشته‌ی مدیریت دارد باید ساعت مطالعاتی کافی به آن اختصاص دهید.

البته این میزان مطالعه به سطح و اطلاعات قبلی شما هم بستگی دارد؛ برای مثال، بخشی از داوطلبان کنکور ارشد مدیریت فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی هستند و ممکن است در درس‌هایی مانند ریاضی و آمار پایه‌ی قوی‌تری داشته باشند یا کسانی که سطح زبان بالایی دارند در یک درس مهم مزیت رقابتی دارند؛ اما با همه‌ی این تفاسیر داوطلبان باید در چند درس تسلط بالایی داشته باشند و این به صرف زمان مناسبی برای مطالعه نیازمند است.

منابع مطالعاتی مناسب

شرکت در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت شرکت در یک کنکور متفاوت است؛ به‌طوری که در کنکور رشته‌های فنی منابع مطالعاتی غالباً منابع دانشگاهی هستند که اکثر دانشجویان در حین تحصیل آن‌ها را مطالعه می‌کنند، اما شرایط در کنکور مدیریت کاملاً متفاوت است.

منابع کنکور ارشد مدیریت کاملاً پراکنده هستند، به‌خصوص که بسیاری از مباحث مدیریتی تغییر می‌کنند و با گذر زمان به‌روزرسانی می‌شوند؛ بنابراین انتخاب منبع مطالعاتی یکی از مهم‌ترین بخش‌های موفقیت در کنکور ارشد مدیریت است. درصورتی که منابع کنکور ارشد مدیریت را نمی‌شناسید این مطلب را مطالعه کنید:

بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد مدیریت چیست؟

چه درسی مهم‌تر است؟

اگر کارنامه‌ی داوطلبان رشته‌ی مدیریت را دیده باشید، حتی رتبه‌های برتر هم یک یا دو درس را نمی‌خوانند؛ بنابراین داوطلبان می‌توانند انتخاب کنند که میان درس‌های مختلف روی چه درسی تمرکز کنند.

در کنکور مدیریت برخی از درس‌ها شرط لازم برای رقابت هستند که همه این درس‌ها را می‌خوانند؛ برخی از درس‌ها هم به نوعی شرط کافی هستند، یعنی با خواندن این درس‌ها خود را از دیگران متمایز خواهید کرد؛ برای مثال، داوطلبان مدیریت بازرگانی درس‌هایی مانند بازاریابی، مدیریت اسلام یا اقتصاد را به‌خوبی مطالعه می‌کنند، اما درسی مانند تحقیق در عملیات یا زبان می‌تواند مزیت رقابتی باشد، یعنی درس‌هایی که اکثریت داوطلبان این رشته در آن ضعیف هستند؛ بنابراین انتخاب درس‌هایی که قرار است مطالعه کنید به یک استراتژی درست نیازمند است که برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت لازم است.

برای انتخاب درس‌ها و استراتژی مناسب این مطلب را مطالعه کنید:

تحلیل کارنامه داوطلبان مدیریت بازرگانی

جمع بندی درباره‌ی شرایط موفقیت در کنکور ارشد

کنکور ارشد مدیریت کنکوری متفاوت و با شرایط خاص خودش است. این کنکور با جامعه‌ی آماری متفاوت برگزار می‌شود و درس‌های نسبتاً متنوع این مجموعه به این می‌انجامد که در انتخاب درس‌ها هم حق انتخاب داشته باشید.

با یک شناخت درست از کنکور می‌توانید درس‌های مطالعاتی و منابع مطالعاتی مناسب را انتخاب کنید. در این زمینه حتماً از مشاوران متخصص و باتجربه کمک بگیرید. در تمامی مسیر کنکور باید سبک زندگی سالم خود را حفظ کنید و از طرفی تلاش کافی برای موفقیت هم داشته باشید. به‌دلیل جامعه‌ی آماری مهاجر در این کنکور خیلی از داوطلب‌ها کلاس‌های کنکوری را برای آمادگی انتخاب می‌کنند و این کلاس‌ها می‌توانند کمک خیلی زیادی به داوطلبان کنند.

فراموش نکنید که کنکور یک پروژه‌ی نسبتاً طولانی‌مدت است که به شناخت درست، برنامه‌ریزی، تلاش کافی و البته منابع و ابزارهای درست نیازمند است.

برای گرفتن بهترین نتیجه در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت پیشنهاد می‌کنیم شرکت در کلاس‌های آنلاین کافه‌تدریس را از دست ندهید. کلاس‌های آنلاین کنکور کارشناسی ارشد مجموعه‌ی مدیریت، با استفاده از بهترین و مجرب‌ترین استادان ایران، به شما کمک می‌کند در هر جای ایران که هستید برای رسیدن به بهترین رتبه و نشستن روی کرسی بهترین دانشگاه‌های ایران تلاش کنید:

کلاس‌های آنلاین مجموعه مدیریت